Zespół pracowników naukowych Politechniki Rzeszowskiej zajęli pierwsze miejsce w konkursie ESA Technology Transfer Competition. Zaproponowali transfer technologii z sektora kosmicznego na potrzeby technologii wodorowych oparty na patencie ESA Advanced Fluidic Filter.
Innowacyjne podejście naukowców z Politechniki Rzeszowskiej i gotowość do przekształcania technologii kosmicznych na praktyczne ziemskie zastosowania zostało docenione w konkursie ESA Technology Transfer Competition, zorganizowanym w ramach Konferencji SPACE.CONNECT 2023. Badacze z Katedry Inżynierii Lotniczej i Kosmicznej na Wydziale Budowy Maszyn i Lotnictwa PRz, tworzący zespół „HydroPure”, wykorzystali fakt, że technologie rozwijane dla przemysłu kosmicznego mają unikatowe cechy i zaawansowane rozwiązania, które mogą być niezwykle wartościowe również na Ziemi. Ich uwaga skupiła się na filtrze stworzonym przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA), który początkowo został opracowany do zastosowań w kosmosie. Zdając sobie sprawę z potencjału tego zaawansowanego rozwiązania filtra do oczyszczania wodoru, postanowili przekształcić tę technologię kosmiczną w praktyczne narzędzie do efektywnego i zrównoważonego oczyszczania wodoru na Ziemi.
Opatentowany filtr stworzony przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA) to nowatorskie rozwiązanie do oczyszczania wodoru, wykorzystujące metodę przyrostową w druku 3D z proszku tytanowego. Charakteryzuje się cechami, które wyróżniają go na rynku dostępnych filtrów wodorowych. Są to:
Filtr może być używany w produkcji wodoru, technologiach paliwowych, magazynowaniu wodoru, pojazdach wodorowych, a także w innych dziedzinach, jak np. przemysł chemiczny.
Konferencja SPACE.CONNECT 2023
Innowacyjne podejście naukowców Politechniki Rzeszowskiej zostało docenione w konkursie ESA Technology Transfer Competition podczas konferencji SPACE.CONNECT 2023, zorganizowanej przez ESA Technology Broker Poland. Wydarzenie było poświęcone technologiom opracowywanym przez firmy z polskiego sektora kosmicznego oraz transferowi technologii z sektora kosmicznego.
Konkurs Europejskiej Agencji Kosmicznej skierowany był do małych i średnich przedsiębiorstw, start-upów, studentów, doktorantów, naukowców oraz osób fizycznych spoza sektora kosmicznego. Miał na celu zachęcanie do komercyjnego wykorzystania patentów, oprogramowania i technologii ESA w sektorach innych niż kosmiczny. Uczestnicy mogli przedstawić swoje pomysły na innowacyjne zastosowania patentów, oprogramowania i technologii ESA, opracować własne projekty oparte na zasobach ESA lub zaprezentować rozwiązania technologiczne istotne dla polskiego sektora. Za zwycięstwo zespół „HydroPure” w składzie: mgr inż. Natalia Marszałek, dr inż. Marta Żyłka oraz dr hab. inż. Andrzej Majka otrzymał 10 tys. euro.
MK, źródło: PRz