Aktualności
Konkursy
06 Lutego
Opublikowano: 2024-02-06

Naukowcy z UAM i UMCS walczą o milion franków szwajcarskich

Naukowcy z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie są polskimi kandydatami do Frontiers Planet Prize. To międzynarodowy konkurs promujący badania na rzecz ochrony środowiska, rozwiązywania problemów związanych ze zmianami klimatycznymi i poprawiania warunków życia na Ziemi. Laureaci otrzymują milion franków szwajcarskich.

Międzynarodowy konkurs o nagrodę Frontiers Planet adresowany jest do naukowców i instytucji badawczych. Jego organizatorem jest wydawnictwo Frontiers. Inicjatywa ma na celu nagrodzenie trzech najlepszych w danym roku publikacji, które zawierają wyniki badań kluczowych dla ochrony środowiska, rozwiązywania problemów związanych ze zmianami klimatycznymi i poprawiania warunków życia na Ziemi. Druga edycja konkursu obejmuje prace opublikowane w 2023 roku.

Ich wyborem na poziomie krajowym zajmują się National Nominating Bodies. U nas rolę te pełni Polska Akademia Umiejętności. Zainteresowani udziałem byli proszeni o zarejestrowanie się na stronie konkursu i przesłanie do PAU zgłaszanej do konkursu publikacji. Następnie Komisja PAU (National Representative Body) w składzie: prof. dr hab. Elżbieta Pyza, prof. dr hab. Maria Nowakowska, prof. dr hab. Marek Sanak wytypowała trzy najlepsze prace, które przeszły tym samym do kolejnych etapów już na szczeblu międzynarodowym. Teraz ich oceną zajmie się stuosobowe jury, składające się z ekspertów od zrównoważonego rozwoju. Wyłonią oni zwycięzcę z każdego kraju, a następnie – trzech triumfatorów całego konkursu. Każdy z laureatów otrzyma milion franków szwajcarskich na dalszy rozwój swoich badań. 

W wyniku polskiej selekcji wytypowano publikacje, których pierwszymi autorami są: dr hab. Michał Bogdziewicz z Wydziału Biologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (laureat ERC Starting Grant 2022 i Nagrody NCN 2022), dr Justyna Iwona Bąk z Instytutu Nauk Chemicznych na Wydziale Chemii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie oraz dr hab. Piotr Zagórski z Instytutu Nauk o Ziemi i Środowisku na Wydziale Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMCS:

Nazwiska zwycięzców poznamy 22 kwietnia, w Dniu Ziemi.

MK

Dyskusja (1 komentarz)
  • ~UMCS 07.02.2024 17:50

    Ale smrodek. Współautorami prac z UMCS są rektorzy. Przypadek ? Rozumiem, że prof. dr hab. Elżbieta Pyza, prof. dr hab. Maria Nowakowska, prof. dr hab. Marek Sanak przejrzeli i przeczytali wszystkie publikacje kwalifikujące się do konkursu i wybrali te najlepsze.