Aktualności
Konkursy
04 Września
Źródło: Adobe Stock
Opublikowano: 2024-09-04

Nawet 400 tys. euro dofinansowania na wspólne polsko-niemieckie badania

Nawet po 400 tys. euro dofinansowania mogą sięgnąć zespoły naukowców z Polski i Niemiec na badania dotyczące obecnych dynamicznych przemian i ich oddziaływania na wewnętrzne konflikty polityczne w obu krajach oraz szerzej rozumianą sytuację polityczną w Europie. 

Zbrojna agresja Rosji na Ukrainę w lutym 2022 r. nie tylko fundamentalnie zmieniła sytuację geopolityczną w Europie. W wyniku wydarzeń sprzed dwóch lat długofalowe tendencje, wykraczające daleko poza sferę wojskową, uległy takiemu przyspieszeniu i ewolucji, że z pewnością można mówić tu o „epokowej zmianie”. Zagadnienia te są często przedmiotem gorących wewnętrznych sporów politycznych i skupiają się wokół takich tematów, jak zwiększone wykorzystanie odnawialnych źródeł energii w polityce energetycznej lub postrzegane zagrożenie dla tożsamości narodowej w postaci liberalnej polityki migracyjnej. Nowa sytuacja geopolityczna wywołała jednocześnie zmiany w zakresie stosunków międzynarodowych. Czy mamy do czynienia z dynamicznym umocnieniem integracji europejskiej? Czy ożywieniu ulega Trójkąt Weimarski, czy poszerzony zostanie on o nowe państwa członkowskie?

„»Epokowa zmiana«? Inwazja Rosji na Ukrainę i jej wpływ na Polskę i Niemcy” – to nowy konkurs specjalny Polsko-Niemieckiej Fundacji na rzecz Nauki. Jego celem jest analiza obecnych dynamicznych przemian i ich oddziaływania na wewnętrzne konflikty polityczne w Polsce i w Niemczech oraz szerzej rozumianą sytuację polityczną w Europie.

Konkurs ma za zadanie zainicjować projekty polskich i niemieckich badaczek i badaczy specjalizujących się w dziedzinach nauk humanistycznych i społecznych, w tym nauk politycznych i historii współczesnej. O kilkuletnie dofinansowanie w maksymalnej wysokości 400 tys. euro mogą się wspólnie ubiegać zespoły naukowe z polskich i niemieckich uniwersytetów lub innych instytucji akademickich. Termin składania wniosków upływa 10 grudnia 2024 roku. Możliwy jest również udział dodatkowych partnerów z innych krajów. Konkurs jest finansowany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Federalne Ministerstwo Oświaty i Badań Naukowych. Szczegółowe informacje na stronie internetowej PNFN.

Polsko-Niemiecka Fundacja na rzecz Nauki wspiera od 2009 roku polsko-niemieckie przedsięwzięcia naukowe w dziedzinie nauk humanistycznych i społecznych, zwłaszcza projekty badawcze i wydarzenia naukowe. Od początku działalności przyznała dotacje ponad 440 polsko-niemieckim projektom na łączną kwotę ponad 12,6 mln euro.

AST

Dyskusja (0 komentarzy)