Aktualności
Konkursy
03 Listopada
Źródło: www.polsl.pl
Opublikowano: 2018-11-03

Nowy stadion w Katowicach według koncepcji z PŚ

W Międzynarodowym Konkursie Urbanistyczno-Architektonicznym na projekt stadionu miejskiego w Katowicach zwyciężyła koncepcja pracownika oraz studentów Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej. Budowa obiektu ruszy za dwa lata.
Jury konkursu przyznało I nagrodę za stworzenie jednorodnego, zintegrowanego zespołu o minimalistycznej architekturze i kameralnej skali, naturalnie wykorzystującego topografię terenu i jego warunki przyrodnicze. – Otwarcie zespołu na południe, na zieleń poprzez pejzażowy plac wejściowy i sprzężoną z nim aleję wejściową tworzą współczesną otwartą przestrzeń o cechach adekwatnych do charakteru obiektu. Praca jest w pełni zgodna z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego w tym obszarze i możliwa do realizacji bez uwag i zmian do studium w całości – czytamy w uzasadnieniu.
Autorami projektu są dr inż. arch. Damian Radwański z Wydziału Architektury i Marius Schlesiona, którzy wspólnie tworzą firmę RS-Architekci. Współpracowali przy nim również studenci Politechniki Śląskiej: Jakub Kapral, Karolina Rusek, Piotr Szenkowski oraz Marcin Woźnica.
Nowy stadion powstanie w pobliżu autostrady A4, przy wjeździe do Katowic od strony Wrocławia. Cały kompleks będzie się składał z 6 boisk treningowych, parkingu dla 1,7 tys. samochodów, stadionu piłkarskiego dla 15 tys. kibiców, wielofunkcyjnej hali sportowej dla ok. 3 tys. widzów, a także zaplecza sportowego i innych funkcji.
– Głównym elementem kompleksu jest stadion zintegrowany z obiektem hali. Razem tworzą jedną zwartą budowlę. Widownię współtworzą 4 nachylone trybuny. Każda zbudowana jest z 20 rzędów, na których zasiądzie w przyszłości 15 tys. kibiców. Niespełna 800 miejsc wydzielonych w narożniku północno-wschodnim przeznaczonych zostało dla gości przyjezdnych. Ponad 500 miejsc w centralnej części trybuny zachodniej stanowić będzie strefę VIP, a około 800 miejsc zlokalizowanych w narożniku południowo-zachodnim współtworzyć będzie strefę sektora rodzinnego. Murawa wyposażona jest w systemy podgrzewania, odwodnienia, nawodnienia, napowietrzania itp. Projekt zakłada także integrację systemu odwodnienia dachu z systemem nawodnienia murawy  – wyjaśnia dr inż. arch. Damian Radwański.
Prace nad projektem potrwają do końca listopada 2019 roku. Budowa stadionu ruszy w 2020 roku i planowo ma potrwać do 2021 roku.
MK
(Źródło: PŚ)
Dyskusja (0 komentarzy)