Aktualności
Konkursy
27 Stycznia
Opublikowano: 2022-01-27

O doktoracie w 3 minuty – trwa przyjmowanie zgłoszeń

Tylko 3 minuty na przedstawienie po francusku i w przystępny sposób swoich badań zgromadzonej publiczności – to zadanie uczestników międzynarodowego konkursu „Ma thèse en 180 secondes”. Termin nadsyłania zgłoszeń w krajowej rywalizacji mija 19 lutego.

„Mój doktorat w 180 sekund” to propozycja dla doktorantów reprezentujących wszystkie dziedziny nauki: od matematyki, przez biologię czy architekturę, aż po literaturę. Mają oni okazję do zaprezentowania swojej pracy naukowej szerokiej publiczności, tłumacząc skomplikowane zagadnienie w prosty sposób. Na swój występ w języku francuskim uczestnicy mają 3 minuty. Mogą posługiwać się tylko jednym slajdem. Wygrywa ten, kto zrobi to w sposób najbardziej zrozumiały i przekonujący.  Nagrodą jest m.in. stypendium rządu francuskiego na pobyt badawczy we Francji.

Konkurs organizowany jest od 2012 roku i odbywa się dziś w blisko 30 krajach. Po raz czwarty wystartowała właśnie polska edycja. Termin nadsyłania zgłoszeń mija 19 lutego. Uczestnicy z Polski zmierzą się w rozgrywkach krajowych zorganizowanych online w pierwszej dekadzie marca. Wtedy też odbędzie się głosowanie publiczności. W czerwcu na Uniwersytecie Wiedeńskim zaplanowano finał Europy Środkowej.

W ubiegłym roku w polskiej edycji konkursu triumfowała Dorota Kołbuk z Instytutu Paleobiologii Polskiej Akademii Nauk. Z kolei nagrodę publiczności zdobył Maciej Bukowski z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Współorganizatorami konkursu są: Ośrodek Kultury Francuskiej i Studiów Frankofońskich Uniwersytetu Warszawskiego, Akademickie Towarzystwo Romanistów Polskich „Plejada”, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, Instytut Francuski w Polsce. Partnerzy wydarzenia: Ambasada Francji w Polsce, Polska Akademia Nauk oraz Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej.

MK

Harmonogram konkursu

  • 19 lutego 2022: termin przesyłania zgłoszeń do udziału w konkursie
  • marzec 2022: rozgrywki krajowe w Polsce, głosowanie publiczności online
  • 18 marca 2022: ogłoszenie wyników krajowych
  • 7 czerwca 2022: finał Europy Środkowej w Wiedniu

final 2 1024x512 1

Dyskusja (0 komentarzy)