Aktualności
Konkursy
10 Lutego
Opublikowano: 2023-02-10

O doktoracie w 3 minuty – zgłoszenia do 19 lutego

Tylko 3 minuty na przedstawienie po francusku i w przystępny sposób swoich badań zgromadzonej publiczności – to zadanie uczestników międzynarodowego konkursu „Ma thèse en 180 secondes”. Termin nadsyłania zgłoszeń mija 19 lutego.

„Mój doktorat w 180 sekund” to propozycja dla doktorantów reprezentujących wszystkie dziedziny nauki: od matematyki przez biologię czy architekturę, aż po literaturę. Mają oni okazję do zaprezentowania swojej pracy naukowej szerokiej publiczności, tłumacząc skomplikowane zagadnienie w prosty sposób. Na swój występ w języku francuskim uczestnicy mają 3 minuty. Mogą posługiwać się tylko jednym slajdem. Wygrywa ten, kto będzie najbardziej zrozumiały i przekonujący. Nagrodą jest m.in. stypendium rządu francuskiego na pobyt badawczy we Francji.

Konkurs organizowany jest od 2012 roku i odbywa się dziś w blisko 30 krajach. Polska edycja odbywa się po raz piąty. Termin nadsyłania zgłoszeń mija 19 lutego. Uczestnicy z Polski zmierzą się w rozgrywkach krajowych zorganizowanych w drugiej połowie marca. Wtedy też odbędzie się głosowanie publiczności. Zwycięzcy polskiej selekcji wezmą udział w finale Europy Środkowej, który odbędzie się 8 czerwca w Pradze.

W poprzedniej edycji główną nagrodę – miesięczne stypendium na pobyt naukowy we Francji – przyznano Michalinie Kowali z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, która w finale regionalnym zajęła drugie miejsce. W swojej prezentacji mówiła o prawach autorskich wydawców prasowych i dostępie do informacji.

Organizatorem konkursu jest Instytut Francuski w Polsce we współpracy z Ośrodkiem Kultury Francuskiej i Stowarzyszeniem Romanistów Polskich „Plejada”.

MK

Harmonogram konkursu

  • 19 lutego: termin przesyłania zgłoszeń do udziału w konkursie
  • 17–23 marca: rozgrywki krajowe w Polsce, głosowanie publiczności online
  • 25 marca 2023: ogłoszenie wyników krajowych
  • 8 czerwca: finał Europy Środkowej w Pradze (Uniwersytet Karola)
Dyskusja (0 komentarzy)