Aktualności
Konkursy
16 Maja
Opublikowano: 2024-05-16

Olga Malinkiewicz w finale European Inventor Award!

Polska wynalazczyni Olga Malinkiewicz znalazła się w gronie tegorocznych finalistów Nagrody Europejskiego Wynalazcy (European Inventor Award). Została doceniona za opracowanie technologii drukowania cienkich i elastycznych ogniw słonecznych.

Olga Malinkiewicz jest współzałożycielką i dyrektorką technologiczną Saule Technologies. Wraz z zespołem pracuje nad tym, aby energia słoneczna była bardziej przystępna cenowo i dostępna dla wszystkich. Wykorzystuje do tego perowskit jako półprzewodnik w ogniwach słonecznych. W uznaniu jej wybitnych działań na rzecz zrównoważonej przyszłości jury European Inventor Award 2024 nominowało ją do tegorocznego finału w kategorii „MŚP”. O nagrodę powalczy z wynalazcami z Francji i Finlandii. Finaliści zostali wybrani spośród ponad 550 kandydatów zgłoszonych do tej edycji.

Drukowany metr kwadratowy ogniw słonecznych lekki jak śnieg

Olga Malinkiewicz wynalazła nową technologię drukowania elastycznych ogniw słonecznych tak lekkich, że metr kwadratowy można bez wysiłku utrzymać między dwoma palcami.  Wyjątkowe właściwości perowskitu pozwalają na generowanie energii zarówno ze światła słonecznego, jak i sztucznego, otwierając szerokie możliwości zastosowań i wprowadzając przełomową koncepcję recyklingu światła. Ponieważ ogniwa te są drukowane i elastyczne, ich produkcja jest tania, a adaptacja do różnych zastosowań łatwiejsza niż w przypadku standardowych rozwiązań.

Energia słoneczna jest osiągalna niemal na całej planecie, co czyni ją powszechnie dostępną. Natura ma zwykle najprostsze rozwiązania, ale możemy wnieść trochę nauki do zarządzania energią słoneczną, aby zwiększyć jej wydajność – wyjaśnia Olga Malinkiewicz. – Fotowoltaika perowskitowa może być stosowana wszędzie tam, gdzie nie można zainstalować tradycyjnych, masywnych i sztywnych krzemowych ogniw słonecznych, ponieważ są one zbyt ciężkie. Nasze ogniwa są znacznie lżejsze. Wyobraźmy sobie, że możemy pokryć każdą powierzchnię, wewnątrz lub na zewnątrz, bez przekraczania projektowych ograniczeń wagowych i wykorzystać ją do wytwarzania energii. Nasze rozwiązanie jest tak lekkie, jak padający śnieg – dodaje.

Ogniwa mogłyby być zintegrowane z budynkami – na oknach i fasadach – oraz w produktach elektroniki użytkowej, takich jak klawiatury, a także na obudowach komputerów i tabletów. Urządzenia o niższym zużyciu energii mogą w ogóle nie potrzebować baterii po wyposażeniu ich w perowskitowe ogniwa słoneczne. W przypadku urządzeń o dużej mocy, takich jak telefony komórkowe, perowskitowe ogniwa słoneczne mogłyby zapewnić dodatkowe minuty zasilania.

Poszerzanie horyzontów energii słonecznej

Od momentu założenia firmy (nazwanej na cześć bałtyckiej bogini słońca, Saulé), Olga Malinkiewicz i jej współpracownicy pracują nad popularyzacją energii odnawialnej i fotowoltaiki perowskitowej. Teraz, kiedy perowskitowe ogniwa słoneczne Saule Technologies są certyfikowane i zatwierdzone do stosowania w elektronice użytkowej, zamierzają skomercjalizować tę technologię, aby udostępnić ją szerszej publiczności.

Polska wynalazczyni i jej zespół znaleźli się w trójce finalistów Nagrody Europejskiego Wynalazcy (European Inventor Award) 2024 w kategorii „MŚP”. Pozostali finaliści to francuscy wynalazcy Bruno Mottet i Lydéric Bocquet (za technologię wytwarzania energii osmotycznej z wykorzystaniem materiałów nanostrukturalnych) oraz fińscy innowatorzy Sirpa Jalkanen i Markku Jalkanen (za pracę nad ukierunkowaną immunoterapią w leczeniu raka).

Europejski Urząd Patentowy (EPO) ogłosi zwycięzców 9 lipca podczas ceremonii transmitowanej na żywo z Malty. Oprócz każdej kategorii, EPO nagrodzi też zwycięzcę Popular Prize, wybranego wyłącznie w głosowaniu internetowym. Potrwa ono do dnia ceremonii.

Malinkiewicz urodziła się w 1982 roku, jest wnuczką wybitnego inżyniera Bogumiła Szwabika. W 2002 r. rozpoczęła studia na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Kontynuowała je w Hiszpanii, uzyskując dyplom magistra na Politechnice Katalońskiej w Barcelonie (Universitat Politècnica de Catalunya). Zainteresowanie fotowoltaiką rozwijała podczas pracy w Instytucie Nauk Fotonicznych ICFO (Institut de Ciències Fotòniques) w Castelldefels. Pracę doktorską, traktującą o tanich, wydajnych i elastycznych perowskitowych ogniwach słonecznych, obroniła w Instytucie Nauk Molekularnych ICMol (Institut de Ciència Molecular) Uniwersytetu w Walencji.

W 2015 roku „MIT Technology Review” – najstarszy magazyn poświęcony nowoczesnym technologiom, wydawany przez Massachusetts Institute of Technology – uhonorował Malinkiewicz prestiżowym tytułem „Innovator of the Year” w konkursie „Innovators Under 35”. Cztery lata temu „Chemical & Engineering News”, magazyn wydawany przez American Chemical Society, w specjalnym wydaniu „Trailblazers”, zaliczył ją do elitarnego grona liderek przedsiębiorczości wyróżniających się w dziedzinach naukowo-technologicznych.

Dodajmy, że w 2019 roku do European Inventor Award nominowana była Marta Karczewicz, której wynalazki umożliwiły streaming wysokiej jakości filmów, prowadzenie wideokonferencji oraz korzystanie z rzeczywistości wirtualnej i rozszerzonej na urządzeniach mobilnych.

MK

Dyskusja (0 komentarzy)