Polska Akademia Nauk i Narodowa Akademia Nauk USA wspólnie wybrały 18 ukraińskich zespołów badawczych, które otrzymają wsparcie finansowe w wysokości do ok. 200 tys. dolarów rocznie przez okres do trzech lat. Celem jest zapewnienie wybitnym naukowcom stabilnych warunków do prowadzenia badań, które w przyszłości pomogą w odbudowie nauki w Ukrainie.
W sumie na sfinansowanie projektów przeznaczonych zostanie blisko 8,5 mln USD (33 mln zł). Wsparcie dla grantów zapewnią również Towarzystwo Królewskie (Royal Society) w Wielkiej Brytanii, wydawnictwo Elsevier, National Cheng Kung University na Tajwanie, Niemiecka Narodowa Akademia Nauk Leopoldina oraz Królewska Szwedzka Akademia Literatury, Historii i Starożytności.
Niezależność, stabilizacja, podwójna afiliacja
Zwycięskie zespoły, wybrane spośród 174 zgłoszeń, prowadzą badania w takich dyscyplinach naukowych, jak: astronomia, nauki o środowisku, matematyka, psychologia, nauki o materiałach i inżynieria, rolnictwo, nauki biomedyczne, fizyka i chemia. Blisko połową grup badawczych kierują kobiety.
Badania będą realizowane w instytutach Polskiej Akademii Nauk, m.in. Instytucie Geofizyki, Instytucie Niskich Temperatur i Badań Strukturalnych, Instytucie Matematyki, Instytucie Fizyki, Instytucie Chemii Organicznej, Instytucie Wysokich Ciśnień i Instytucie Psychologii. Co ważne, członkowie zespołów będą posiadali podwójną afiliację. Oznacza to, że ich dokonania będą przypisywane do dorobku instytutu PAN, który gości kierowniczkę lub kierownika grupy, jak i do dorobku wybranej jednostki naukowej w Ukrainie. Naukowcy mogą prowadzić badania na terytorium Ukrainy, ale kierownik projektu (Principal Investigator) musi pracować w Polsce.
Program oferuje narzędzia i środki pozwalające wybitnym ukraińskim grupom badawczym realizować projekty naukowe. Wzięliśmy pod uwagę m.in. podwójną afiliację wszystkich członków zespołu i możliwość prowadzenia badań w Ukrainie. Jestem przekonany, że praca tych wyróżniających się naukowców i naukowczyń przyczyni się do rozwoju i odbudowy nauki w Ukrainie – mówi prof. Marek Konarzewski, prezes Polskiej Akademii Nauk.
Wsparcie ważniejsze niż kiedykolwiek
To już drugi program wsparcia naukowców z Ukrainy realizowany przez PAN. Wcześniejszy, uruchomiony tuż
po wybuchu wojny w Ukrainie, koncentrował się na zapewnieniu indywidualnego wsparcia badaczom i badaczkom. We współpracy z Amerykańską Akademią Nauk oraz innymi podmiotami z zagranicy zapewniono pomoc 220 ukraińskim uczonym. Obecnie realizowany długofalowy program wsparcia jest kontynuacją misji i kolejnym działaniem podejmowanym przez Akademię na rzecz odbudowy nauki w Ukrainie.
Wojna na Ukrainie trwa, niszcząc naukę i pochłaniając zasoby z programów badawczych, więc wspieranie ukraińskich naukowców i utrzymywanie ich łączności z globalną społecznością naukową jest ważniejsze niż kiedykolwiek – podkreśla Marcia McNutt, prezes Narodowej Akademii Nauk USA. – Cieszymy się, że możemy przyczynić się do wspierania tych wybitnych naukowców, aby nadal mogli wnosić ważny wkład w naukę i przyszłość Ukrainy.
Ogłoszenie zwycięzców konkursu w długofalowym programie wsparcia naukowców z Ukrainy odbyło się 29
czerwca podczas konferencji organizowanej przez PAN wspólnie z Narodową Akademią Nauk USA. W Pałacu Staszica spotkali się przedstawiciele polskiej, ukraińskiej i amerykańskiej akademii nauk, aby wspólnie porozmawiać nad działaniami zmierzającymi do odbudowy nauki w Ukrainie. Gościem specjalnym wydarzenia był dr Marek Brzezinski, ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce.
MK, źródło: PAN
Wyrazy uznania należą się tutaj Polskiej Akademii Nauk najważniejszej instytucji nauki polskiej od 71 lat. Akademia od wielu dekad zapracowała na prestiż w kraju, Europie i na świecie. Tak buduje się markę instytucji naukowej, która jest godnym i sprawdzonym partnerem dla takich Akademii, jak Narodowa Akademia Nauk USA w Waszyngtonie czy Towarzystwo Królewskie w Londynie. Marka i jeszcze raz marka. Brawo PAN.