Aktualności
Konkursy
03 Stycznia
Michał Zając, zdobywca I miejsca, z Łukaszem Kroplewskim, wiceprezesem Zarządu PGNiG SA ds. rozwoju
Opublikowano: 2019-01-03

PGNiG nagrodziła studentów i doktorantkę

Studenci Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie i Politechniki Gdańskiej oraz doktorantka AGH zostali laureatami czwartego konkursu „Młodzi Innowacyjni dla PGNiG”.

Konkurs jest okazją dla studentów, doktorantów i młodych naukowców do zaprezentowania swoich innowacyjnych pomysłów, które dla Departamentu Badań i Rozwoju PGNiG SA – organizatora konkursu – są inspiracją do wprowadzenia nowych rozwiązań lub rozpoczęcia projektów badawczych.

Tradycyjnie nasz konkurs wzbudził duże zainteresowanie. Tym razem przedstawiliśmy uczestnikom do wyboru 10 konkretnych obszarów tematycznych – od zagadnień technologicznych związanych z eksploatacją węglowodorów, przez technologie wodorowe, aż po możliwości wykorzystania sztucznej inteligencji w gazownictwie – podsumowuje Łukasz Kroplewski, wiceprezes Zarządu PGNiG SA ds. rozwoju.

Kapituła konkursu najwyżej oceniła pracę Michała Zająca, studiującego na Wydziale Wiertnictwa, Nafty i Gazu AGH, który zaproponował wykorzystanie bardzo efektywnego i szybko działającego enzymu produkowanego przez ćmy (Galleria mellonella) do degradacji zanieczyszczeń węglowodorowych i produkcji glikolu. Jury podkreśliło potencjał ekologiczny i komercjalizacyjny projektu. Technologię tę można wykorzystać również do utylizacji opakowań foliowych.

Drugie miejsce zajął Jędrzej Wrzaskowski, student energetyki na Wydziale Mechanicznym PG. Zaprezentował on możliwość otrzymywania wodoru z eteru dimetylowego DME. Dla PGNiG technologie wodorowe znajdują się wśród najbardziej perspektywicznych obszarów działań rozwojowych. Spółka rozpoczęła projekt badawczy, który ma pozwolić na wytwarzanie wodoru z odnawialnych źródeł energii i zatłaczanie go do magazynów gazu.

Autorką trzeciej nagrodzonej pracy jest Edyta Kuk, doktorantka na Wydziale Wiertnictwa, Nafty i Gazu AGH, której pomysł opiera się na zastosowaniu metod sztucznej inteligencji do zwiększenia efektywności procesów wydobywczych. Pomysł na inteligentną aplikację ma pomóc w zarządzaniu procesami wydobycia ropy naftowej i gazu ziemnego oraz pracą podziemnych magazynów gazu.

– Zgodnie z zasadami konkursu, poza nagrodami pieniężnymi, laureatom, a także ich macierzystym uczelniom zaproponujemy realizację umów wdrożeniowych weryfikujących nagrodzone pomysły – zapowiedział Dariusz Dzirba, dyrektor Departamentu Badań i Rozwoju PGNiG SA.

Była to czwarta edycja konkursu „Młodzi Innowacyjni dla PGNiG”. Od początku jego trwania do organizatorów napłynęło ponad 100 zgłoszeń. Uczestnicy reprezentowali dotąd kilkadziesiąt najlepszych polskich uczelni i instytutów badawczych, m.in. Akademię Górniczo-Hutniczą im. S. Staszica w Krakowie, Instytut Nafty i Gazu – Państwowy Instytut Badawczy, a także politechniki: Warszawską, Gdańską czy Wrocławską.

MK

Źródło: PGNiG

 

 

Dyskusja (0 komentarzy)