Rakietowa platforma do badań aerodynamicznych w warunkach wysokich przeciążeń, innowacyjne preparaty białka drożdżowego, fluorescencyjne antynowotworowe pochodne izotiocyjanianów jako narzędzia umożliwiające jednoczesną diagnozę i terapię, system do monitorowania czynności życiowych noworodka bazujący na sieci neuronowej – to tylko kilka z projektów wyłonionych w drugiej edycji programu grantowego „Talenty Jutra”.
„Talenty Jutra” to program Fundacji Empiria i Wiedza. Wystartował w ubiegłym roku. Ma na celu wsparcie młodych ludzi mających szczególne osiągnięcia w dziedzinie nauk ścisłych i medycynie. Założeniem konkursu jest wybranie najlepszych projektów naukowo-badawczych lub wynalazków w tych obszarach. Inicjatywa skierowana jest do młodych naukowców i wynalazców (do 25 lat), którzy rozpoczynają swoją ścieżkę naukowo-badawczą.
Zgłoszenia do drugiej odsłony przyjmowano do 30 września. Nadesłano prawie sto nowatorskich prac naukowych
oraz wynalazków. Do finału zakwalifikowano 60 osób, które pod koniec listopada zaprezentowały swoje projekty przed jury. W ten sposób wyłoniono 25 laureatów, którym przyznano granty o wartości 25 tys. zł na dalszy rozwój prac badawczych, eksperymenty lub udoskonalenie wynalazków. Uroczysta gala finałowa odbyła się w Warszawie.
Wśród zwycięzców znaleźli się studenci i doktoranci dziesięciu uczelni i jednego instytutu. Aż siedmioro laureatów reprezentuje Politechnikę Warszawską. Oto pełna lista nagrodzonych:
Grant trafił także do Karola Sadowskiego, ucznia XIV Liceum Ogólnokształcącego im. Polonii Belgijskiej we Wrocławiu (Nowe markery uszkodzenia nerek we wczesnej diagnostyce ostrego uszkodzenia nerek oraz przewlekłej choroby nerek po terapii komórkami CAR-T).
GaL