Aktualności
Konkursy
31 Maja
Źródło: Nauka w Polsce
Opublikowano: 2019-05-31

Po raz dziesiąty rozdano Studenckie Noble

W piątek w siedzibie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego rozdano Studenckie Noble. Konkurs od 2009 roku organizuje Niezależne Zrzeszenie Studentów.

W dziesiątej edycji nagrody przyznano w siedmiu kategoriach. Z powodu zbyt małej ilości zgłoszeń zrezygnowano w tym roku z kategorii Dziennikarstwo i literatura.

W kategorii Medycyna i farmacja nagrodę otrzymał Dominik Taterra z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Prowadzi badania z zakresu anatomii, od trzech lat należy do międzynarodowej grupy badawczej. Jest autorem bądź współautorem kilkunastu publikacji, a swoje badania prezentował już kilkadziesiąt razy na konferencjach naukowych zarówno w Polsce, jak i za granicą.

W kategorii Sztuka triumfował kontrabasista Michał Bylina z Akademii Muzycznej w Krakowie. Na swoim koncie ma już kilka koncertów solowych i kameralnych na dużych salach. Komponuje utwory na kontrabas, a kilka ze swoich kompozycji wydał w brytyjskim wydawnictwie muzycznym.

Studenckiego Nobla w kategorii Fizyka i astronomia otrzymał Michał Lipka, który prowadzi badania w Laboratorium Pamięci Kwantowych na Uniwersytecie Warszawskim. Wyraził nadzieję na ich kontynuację w ramach doktoratu. W tej kategorii wręczono także Nagrodę specjalną, którą przyznano Adamowi Tużnikowi z Uniwersytetu Jagiellońskiego, odkrywcy gwiazdy zmiennej.

W kategorii IT zwyciężył Kamil Książek, student matematyki z Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Zajmuje się publikacjami związanymi z dziedziną optymalizacji, z algorytmami heurystycznymi. Interesuje się uczeniem maszynowym, a ostatnio – Internetem Rzeczy. Jedna z jego prac była związana z optymalizacją układów ciepłowniczych.

W kategorii Nauki społeczno-ekonomiczne Studencki Nobel trafił do Weroniki Wojturskiej, studentki IV roku prawa na Uniwersytecie Warszawskim. Realizowała projekt naukowy dotyczący zagadnienia komparatystycznego i interdyscyplinarnego związanego z dziedziną prawa medycznego. Reprezentowała UW na 24th World Congress on Medical Law w Tel Awiwie, gdzie otrzymała nagrodę Young Scientist Award za wybitną pracę badawczą z zakresu prawa medycznego.

W kategorii Działacz laur przyznana Krzysztofowi Pszczółce z Politechniki Krakowskiej, którego działania związane były m.in. z Akademickim Związkiem Sportowym oraz Forum Uczelni Technicznych.

Kategorię Nauki przyrodnicze i energetyka wygrał Maciej Żołądek z Akademii Górniczo-Hutniczej, student Wydziału Energetyki i Paliw.

Konkurs Studencki Nobel organizowany jest od 2009 roku przez Niezależne Zrzeszenie Studentów. Jest jedynym konkursem takiego formatu organizowanym przez studentów dla studentów. Jego celem jest wyróżnienie najlepszych polskich żaków i umożliwienie najzdolniejszym wykorzystania ich osiągnięć do zaistnienia w świecie nauki i biznesu. Laureaci wybierani są na podstawie kryteriów, wśród których znajdują się m.in. oceny ze studiów, aktywność naukowa, społeczna oraz artystyczna, współpraca z prasą naukową oraz działalność w samorządzie studenckim i organizacjach studenckich. W konkursie udział brać mogą zarówno studenci uczelni publicznych, jak i niepublicznych.

Źródło: PAP

 

Dyskusja (0 komentarzy)