Aktualności
Konkursy
28 Maja
Źródło: www.polsl.pl
Opublikowano: 2019-05-28

Politechnika Śląska zwycięzcą VI edycji konkursu „Eureka! DGP”

Zespół naukowców z Wydziału Chemicznego Politechniki Śląskiej odebrał główną nagrodę w wysokości 30 tysięcy złotych ufundowaną przez mecenasa polskiej nauki – Polpharmę – w konkursie „Eureka! DGP”. Finałowa gala odbyła się podczas kongresu Impact’19 w Krakowie.

Ideą konkursu jest przedstawienie wynalazków, które mają zastosowanie w praktyce, mogą być wykorzystane w gospodarce i w produkcji. Tegoroczna, szósta edycja, dotyczyła wynalazków zgłoszonych do Urzędu Patentowego RP w latach 2016 i 2017. Do udziału zaproszono polskie uczelnie (publiczne i niepubliczne) oraz instytuty badawcze i jednostki naukowe PAN prowadzące działalność związaną z następującymi dziedzinami: informatyka, inżynieria mechaniczna, inne nauki inżynieryjne i technologie, inżynieria lądowa, inżynieria materiałowa i nanotechnologia, nauki fizyczne, nauki biologiczne i biotechnologia, nauki chemiczne, nauki medyczne. Spośród 54 zgłoszonych rozwiązań kapituła konkursu nominowała do nagrody 20 wynalazków, z których ostatecznie wytypowała 5 laureatów.

I miejsce zajął zespół z Wydziału Chemicznego PŚ w składzie: prof. Jan Zawadiak (kierownik zespołu), mgr inż. Szymon Wojciechowski, dr hab. inż. Beata Orlińska, dr inż. Tomasz Piotrowski, dr inż. Adam Marek, mgr Mateusz Data i techn. Iwona Szmidt z projektem: „Sposób przetwarzania odpadowych folii laminowanych wydzielonych w procesie rozwłókniania z opakowań wielomateriałowych na żywność płynną typu Tetra Pak”.

Przyznano też cztery równorzędne wyróżnienia:

  • Politechnika Śląska: „Nanostrukturalny włóknisty materiał kompozytowy o osnowie polimerowej z fazą wzmacniającą oraz sposób jego wytwarzania”;
  • Uniwersytet Gdański: „Nowy związek, sposób jego otrzymywania, zestaw zawierający nowy związek oraz zastosowanie nowego związku do wykrywania nowotworów nabłonkowych”;
  • Politechnika Łódzka: „Siatki chirurgiczne Optomesh Ultralight”;
  • Instytut Napędów i Maszyn Elektrycznych Komel: „Układ chłodzenia uzwojenia stojana wewnętrznego maszyny elektrycznej jako integralna część silnika do montażu w piastach kół pojazdów elektrycznych”.

Źródło: PŚ, www.eureka.dziennik.pl

 

 

Dyskusja (0 komentarzy)