Aktualności
Konkursy
18 Grudnia
Opublikowano: 2019-12-18

Polscy naukowcy laureatami konkursu JPco-fuND 2

Trzy zespoły badawcze z Polski znalazły się wśród laureatów konkursu organizowanego przez sieć JPND (EU Joint Programme – Neurodegenerative Disease Research), finansującą badania naukowe z zakresu medycyny precyzyjnej w chorobach neurozwyrodnieniowych.

W konkursie złożono 180 wniosków. Finansowanie w wysokości 29,3 mln euro otrzymało 18 projektów. Wśród nich są trzy z udziałem polskich naukowców, w tym jeden przez nich koordynowany. Prof. dr hab. Jan Stanisław Potempa z Zakładu Mikrobiologii Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego pokieruje międzynarodowym projektem Gums&Brains: Rola paradontozy i zakażenie P.gingivalis na powstawanie i postęp choroby Alzheimera. Przedsięwzięcie będzie realizowane wraz z badaczami Instytutu Fraunhofera Terapii Komórkowej i Immunologii (Niemcy), Instytutu Chemii Organicznej i Biochemii Czeskiej Akademii Nauk (Czechy), Uniwersytetu w Aarhus (Dania) i Uniwersytetu w Bergen (Norwegia).

Na Uniwersytecie Jagiellońskim będzie też realizowany projekt NMJ-on-a-Chip: Wysokoprzepustowy system hodowli ludzkich komórek do badania chorób neuronów motorycznych. Kierownikiem polskiego zespołu jest prof. dr hab. Józef Dulak z Zakładu Biotechnologii Medycznej Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii UJ. Badania prowadzone będą także w CNRS/University of Montpellier (Francja), Uniwersytet Koloński (Niemcy), Istituto per lo studio, la prevenzione e la rete oncologica (ISPRO, Włochy) i Uniwersytetu Erazma w Rotterdamie (Holandia).

Z kolei dr Piotr Hańczyc z Zakładu Optyki Instytutu Fizyki Doświadczalnej Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego pokieruje polskim zespołem w projekcie OligoFIT: Badania skoncentrowane na oligomerach i zindywidualizowane terapie ukierunkowane na zaburzenia neurodegeneracyjne. Projekt realizowany będzie z udziałem partnerów z Biomedical Research and Study Center (Łotwa), University Medical Center Göttingen (Niemcy), Uniwersytetu w Aarhus (Dania) i Instytutu Politechnicznego w Porto (Portugalia).

Program JPco-fuND 2 otrzymał dofinansowanie Komisji Europejskiej w ramach programu finansowania badań naukowych i innowacji UE „Horyzont 2020”.

MK, źródło: NCN

Lista wszystkich projektów rekomendowanych do finansowania w konkursie

Dyskusja (0 komentarzy)