Aż dziesięć zespołów badawczych z Polski znalazło się wśród laureatów kolejnego konkursu organizowanego przez sieć M-ERA.NET, finansującą badania z obszaru nauk o materiałach oraz inżynierii materiałowej. Część z nich będzie pełniła rolę liderów.
W konkursie złożono 233 wnioski badawcze. Finansowanie w wysokości 26,9 mln euro otrzymało 37 projektów. Prace sześciu z nich koordynować będą polskie jednostki.
Dwoma projektami pokierują naukowcy z Politechniki Łódzkiej. W AnBaCo, którego celem jest wytworzenie powłok antybakteryjnych zawierających nanocząstki węglowe otrzymane metodą SolGel, partnerami będą: Uniwersytet Techniczny w Libercu oraz polska firma TERMEX. Z kolei w TRAVEL wraz z Politechniką Warszawską i francuskim CNRS stworzą materiały funkcjonalne do półprzewodnikowych laserów w czujnikach, pojazdach autonomicznych, robotach i dronach.
Instytut Maszyn Przepływowych im. Roberta Szewalskiego Polskiej Akademii Nauk jest liderem projektu AMCSS, który dotyczy kompozytowych struktur inteligentnych z wbudowanymi czujnikami światłowodowymi typu FBG wytwarzanych metodami drukowania przestrzennego. Badania będą realizowane z udziałem naukowców z Uniwersytetu Technicznego w Kownie oraz innej placówki PAN: Instytutu Podstawowych Problemów Techniki Polskiej Akademii Nauk.
Politechnika Warszawska jest liderem projektu IsoWire. Wraz z naukowcami z Uniwersytetu w Kapsztadzie oraz firmą WISMED będzie pracować nad specjalną powłoką rozpuszczającą substancje lecznicze podczas chirurgicznego usuwania kamieni nerkowych.
Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Technologii Elektronowej będzie koordynować prace nad zwiększeniem wydajności diod laserowych poprzez wprowadzenie nowego schematu styków wykorzystującego stop tlenku cynku z magnezem domieszkowanego aluminium (OxyGaN). W tych badaniach wezmą także udział: Instytut Wysokich Ciśnień PAN, węgierski Instytut Fizyki Technicznej i Nauk o Materiałach, Izraelski Instytut Techniczny Technion oraz polska firma TopGaN Lasers inc.
Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Technologii Materiałów Elektronicznych jest liderem przedsięwzięcia o nazwie NewILUMIS. Ma ono na celu stworzenie nowatorskiego materiału funkcjonalnego jako komponentu fotonowego do zastosowania w ochronie środowiska, diagnostyce medycznej, bioczujnikach i detekcji związków chemicznych. W badaniach tych wezmą też udział naukowcy z Politechniki Warszawskiej, francuskiego Instytutu Badań Ceramicznych, niemieckiego Instytutu Fraunhofera oraz inżynierowie polskiej firmy Teknosystem sp. z o.o.
Ponadto cztery zespoły z Polski uczestniczyć będą w projektach koordynowanych przez zagraniczne podmioty. Politechnika Warszawska weźmie udział w projekcie HEMP4NZEB (lider: Ryski Uniwersytet Techniczny), którego celem jest technologia produkcji wyrobów budowlanych wykonanych z ekologicznych, wysoko wydajnych kompozytów włóknistych z enkapsulowanego materiału przemiany fazowej do zastosowań w budownictwie zeroemisyjnym. Uniwersytet Warszawski wraz z Uniwersytetami Technicznymi z Drezna i Brna podejmie się syntezy i charakterystyki nowych materiałów hybrydowych 2D do zastosowań jako superkondensatory (HYSUCAP). Politechnika Wrocławska w projekcie GADEIRE (lider: Uniwersytet w Lille) opracuje funkcjonalne światłowody mikrostrukturalne na zakres średniej podczerwieni do zastosowań w laserowych czujnikach gazów na potrzeby ochrony środowiska. W Instytucie Metalurgii i Inżynierii Materiałowej PAN realizowany będzie projekt fingerIMPLANT (na czele: Joanneum Research Forschungsgesellschaft mbH), którego efektem mają być bioaktywne implanty palców dla pacjentów po amputacji.
źródło: NCN, www.m-era.net