Ruszył nabór do siódmej edycji flagowego programu NAWA Polskie Powroty. Od 2018 roku wspiera on naukowców z polskim obywatelstwem i wyróżniającym się dorobkiem naukowym, którzy po latach pracy za granicą chcą powrócić do Polski. Aplikacje można składać do 31 lipca.
Celem programu Polskie Powroty NAWA jest umożliwienie wyróżniającym się polskim naukowcom powrotu do kraju i podjęcia zatrudnienia w polskich uczelniach i instytutach badawczych. Program stwarza naukowcom rezydującym w zagranicznych ośrodkach naukowych możliwość zbudowania w Polsce własnej grupy projektowej i prowadzenia badań w optymalnych warunkach. Krajowe uczelnie, instytuty naukowe i instytuty badawcze mogą pozyskać specjalistów posiadających doświadczenie międzynarodowe oraz wiedzę z zakresu najnowszych trendów badawczych w swojej dyscyplinie naukowej.
Program obejmuje dwie ścieżki, w zależności od etapu kariery naukowej: młody naukowiec (ścieżka Junior scientist) oraz doświadczony naukowiec (ścieżka Experienced scientist). W tym roku na inicjatywę przeznaczono 16 mln złotych. W ramach programu finansowane jest wynagrodzenie powracającego naukowca, grupy projektowej, osoby zapraszającej oraz koszty przeprowadzki powracającego naukowca. Dzięki współpracy z Narodowym Centrum Nauki oraz Narodowym Centrum Badań i Rozwoju dodatkowo Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej oferuje także komponent badawczy lub komponent aplikacyjny, czyli grant startowy na koszty badań.
Program został ogłoszony przez NAWA po raz pierwszy wiosną 2018 i od tamtej pory konkursy ogłaszane są regularnie co roku. Program został stworzony w odpowiedzi na potrzebę zbudowania stałej oferty, która byłaby motywacją do powrotu dla najlepszych naukowców polskiego pochodzenia, którzy po okresie kariery za granicą rozważają kontynuowanie pracy w Polsce. Do tej pory do ojczyzny wróciło 71 polskich uczonych, którzy otrzymali zatrudnienie w 14 polskich uczelniach i ośrodkach oraz w kilkunastu instytutach Polskiej Akademii Nauk. Najwięcej osób wróciło z Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych oraz z Niemiec. Całkowita alokacja programu w latach 2018–2022 wyniosła ponad 125,5 mln zł.
Więcej informacji na stronie internetowej Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej.
źródło: NAWA