Aktualności
Konkursy
22 Czerwca
Opublikowano: 2022-06-22

Ponad 150 naukowców chce przyjechać do Polski

153 naukowców z 37 krajów złożyło wnioski o finansowanie projektów badawczych w polskich instytucjach w zakończonym w połowie czerwca drugim konkursie POLONEZ BIS.  We wrześniu rozpocznie się nabór do trzeciej edycji.

POLONEZ BIS jest kontynuacją programu POLONEZ, w ramach którego przyjechało do Polski 109 wybitnych naukowców z 28 krajów. Tym razem w konkursie współfinansowanym przez Komisję Europejską i Narodowe Centrum Nauki z grantu Marie Skłodowska-Curie COFUND do Polski przyjedzie 120 badaczy. W pierwszej odsłonie wyłoniono 50 naukowców. W połowie czerwca zakończył się drugi nabór, w wyniku którego wnioski złożyły 153 osoby, a więc o 2 więcej niż w pierwszym. Pochodzą one z 37 krajów.

Nieco ponad połowa aplikacji – 78 – dotyczy nauk ścisłych i technicznych. Z dziedziny nauk humanistycznych i społecznych wpłynęły 42 wnioski, a z dziedziny nauk o życiu – 33 – raportuje Anna Korzekwa-Józefowicz, rzeczniczka Narodowego Centrum Nauki.

Jak dodaje, wnioski przejdą teraz ocenę formalną, a następnie zostaną skierowane do oceny merytorycznej przez niezależnych międzynarodowych ekspertów i recenzentów. Ostateczne wyniki będą znane na początku grudnia. Na finansowanie mobilności naukowców we wszystkich dziedzinach nauki w konkursie POLONEZ BIS przeznaczono 48 mln zł.

POLONEZ BIS to wszechstronny program, integrujący badania, staże w instytucjach pozaakademickich oraz szkolenia rozwijające kompetencje miękkie. W trzech naborach zrekrutowanych zostanie w sumie 120 doświadczonych zagranicznych naukowców, którzy na 24 miesiące przeprowadzą się do Polski, aby prowadzić swoje badania w jednostkach publicznych i prywatnych. Program uzupełni cykl atrakcyjnych szkoleń oraz współpraca ze start-upami i organizacjami pozarządowymi. Naukowcy mogą liczyć na atrakcyjne warunki zatrudnienia – wynagrodzenie w wysokości ponad 65 tys. euro rocznie i grant badawczy do 100 tys. euro.

W tym roku zaplanowano jeszcze jeden nabór. W połowie września rozpocznie się przyjmowanie wniosków do trzeciej edycji. Mogą je składać naukowcy, którzy mają doktorat lub przynajmniej czteroletnie pełnoetatowe doświadczenie badawcze i w ciągu trzech lat przed dniem ogłoszenia konkursu przynajmniej dwa lata mieszkali i pracowali poza Polską. Dla uczonych i instytucji zainteresowanych udziałem w konkursie powstała specjalna wyszukiwarka – POLONEZ BIS Partner Search Tool, która ułatwi nawiązanie bezpośredniego kontaktu. Profile mogą w niej założyć naukowcy chcący przyjechać do Polski, potencjalne instytucje przyjmujące oraz instytucje zainteresowane zaproszeniem naukowców na krótkie staże.

MK

statystyka POLO BIS 21 1

Dyskusja (0 komentarzy)