Ponad sześćset osób z 20 krajów przyjedzie na studia do Polski w ramach stypendium przyznanego w programie Andres NAWA. To inicjatywa skierowana do młodych osób polskiego pochodzenia, które mają Kartę Polaka lub polskie obywatelstwo oraz obywatelstwo innego kraju i pragną podjąć w naszym kraju studia I lub II stopnia albo jednolite studia magisterskie.
O stypendia mogą się ubiegać młodzi ludzie, którzy odbywali cały okres kształcenia na poziomie szkoły średniej lub studiów I stopnia poza granicami Polski. Dzięki programowi Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej młodzież polonijna może utrzymać łączność z krajem przodków. Od lat inicjatywa przyciąga najzdolniejsze osoby o polskich korzeniach z różnych zakątków świata. Nowością wprowadzoną w tym roku jest dofinansowanie kosztów podróży międzynarodowej związanej z przyjazdem do Polski w celu podjęcia kształcenia – jest to istotne wsparcie nie tylko dla osób podróżujących z odległych krajów, ale również z innych kontynentów.
W ramach naboru wniosków w tegorocznej edycji złożono 1131 wniosków, spośród których stypendium uzyskało 619 osób (w tym – 502 stypendia na studia I stopnia i studia jednolite magisterskie oraz 117 – na studia II stopnia). Będą one realizowane na uczelniach podległych Ministerstwu Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Ponadto NAWA przeprowadziła formalną weryfikację wniosków stypendystów ubiegających się o stypendium Ministra Zdrowia oraz o stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Najliczniejszą grupę stypendystów stanowią obywatele Białorusi, Ukrainy i Litwy. Piątkę krajów-liderów pod kątem liczby przyznanych stypendiów uzupełniają Czechy oraz Kazachstan. Po raz pierwszy w historii stypendium otrzymali obywatele Ekwadoru oraz Hiszpanii. Niezmiennym pozostaje zainteresowanie programem wśród osób posiadających obywatelstwo Polski oraz innego kraju – w naborach 2024 łącznie 21 osób zostało zarekomendowanych do stypendium.
Największą popularnością wśród stypendystów cieszą się takie kierunki, jak: zarządzanie, informatyka, finanse, ekonomia, logistyka, stosunki międzynarodowe, marketing oraz psychologia. Najchętniej wybieranymi uczelniami są z kolei: Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Warszawski, Szkoła Główna Handlowa, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie oraz Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Stypendyści programu Anders NAWA będą kształcić się na wybranych przez siebie uczelniach w całej Polsce bądź na kursie przygotowawczym poprzedzającym właściwy tok studiów. Wyniki naboru dostępne są na stronie internetowej Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej.