Aktualności
Konkursy
20 Listopada
Fot. www.umb.edu.pl
Opublikowano: 2018-11-20

POTENCJOmetr dla studentów medycyny z Białegostoku

Studenckie Koło Naukowe przy Zakładzie Medycyny Regeneracyjnej i Immunoregulacji Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku zwyciężyło w ogólnopolskim konkursie na najlepszy studencki projekt naukowy POTENCJOmetr. Jego organizatorem jest Stowarzyszenie Studentów i Absolwentów Wydziału Chemicznego Politechniki Warszawskiej „Klatrat”.

Glejak mózgu jest nowotworem, w którym ponad 90 proc. pacjentów nie przeżywa więcej niż pięciu lat od diagnozy. Projekt studentów z Białegostoku zatytułowany „Nanotechnologia w terapii glejaka wielopostaciowego” zakłada zaprzęgnięcie nanocząstek do transportu leku do mózgu, tak by substancja lecznicza aktywowała się w samym guzie. Dzięki temu chorzy mieliby większą szansę na przeżycie. Oprócz triumfu w klasyfikacji generalnej projekt koła kierowanego przez dr. Kamila Grubczaka zajął pierwsze miejsce także w kategorii „Life Science”.

Za najlepszą pracę konstruktorską uznany został projekt bezzałogowego samolotu zasilanego energią słoneczną autorstwa studentów zrzeszonych w SKN AGH Solar Plane (opiekun mgr inż. Krzysztof Sornek) działającym przy Wydziale Energetyki i Paliw Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. W uzasadneniu jury podkreśliło dużą innowacyjność projektu i jego ogromny potencjał w kontekście rozwoju elektromobilności w Polsce i na świecie. Samolot ma stanowić przykład połączenia nowoczesnych technologii z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii. Dzięki zastosowaniu systemu magazynowania energii oraz wykorzystaniu energii zgromadzonej w ciągu dnia maszyna będzie w stanie utrzymać się w powietrzu przez całą noc. Specjalnie dobrany kształt poszczególnych elementów maszyny, ultralekkie i wytrzymałe materiały, wydajne moduły fotowoltaiczne oraz nowoczesne akumulatory – to tylko wybrane przykłady innowacji zastosowanych w projektowanym statku powietrznym.

Wśród projektów społecznych zwyciężyła akcja edukacyjna „Rak piersi i szyjki macicy – czy to sprawy tylko kobiece?”, której pomysłodawczyniami są studentki SKN Biologii Komórki Nowotworowej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego pod opieką dr hab. Anny M. Badowskiej-Kozakiewicz.

POTENCJOmetr to ogólnopolski konkurs na najlepszy studencki projekt naukowy, którego celem jest aktywizowanie osób działających w ramach kół naukowych oraz podniesienie ich kompetencji miękkich. Podczas uroczystej gali na Politechnice Warszawskiej zaprezentowało się w sumie 29 zespołów. W ramach każdej kategorii wyłoniono najlepsze z nich, a ich reprezentanci wzięli udział w dwudniowych szkoleniach z zakresu przeprowadzania profesjonalnych prezentacji projektów oraz budowania, komunikacji i zarządzania efektywnymi zespołami projektowymi. Laureaci otrzymali ponadto atrakcyjne nagrody o wartości 18 tys. zł, a nagrodą główną była 5-dniowa wizyta studyjna w Szwajcarii.

MK

(Źródło: WUM, AGH, UMB)

 

 

Dyskusja (0 komentarzy)