Rozwijany w Politechnice Poznańskiej system automatycznego projektowania i druku 3D spersonalizowanych ortez i protez kończyn na podstawie danych z bezkontaktowych pomiarów antropometrycznych został Polskim Produktem Przyszłości. Laureatów konkursu ogłoszono podczas gali, która odbyła się we wtorek 5 lipca.
Konkurs organizowany przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ma na celu promowanie opracowanych w Polsce innowacyjnych produktów i technologii, które mają potencjał, by zaistnieć na rynku światowym. W XXIV edycji zgłoszono 163 projekty opracowane przez polskie firmy i naukowców. Najwięcej wniosków nadesłali przedsiębiorcy (139). Nagrody przyznano tradycyjnie w trzech kategoriach.
Zwycięzcą w kategorii „Produkt przyszłości instytucji szkolnictwa wyższego i nauki” został AutoMedPrint – system szybkiego, automatycznego projektowania i druku 3D spersonalizowanych ortez i protez kończyn, głównie dla dzieci, na podstawie danych z bezkontaktowych pomiarów antropometrycznych. Stworzyli go inżynierowie mechanicy i inżynierowie biomedyczni z Politechniki Poznańskiej przy ścisłej współpracy specjalistów z zakresu medycyny. System będący rezultatem wielu lat badań prowadzonych w zespole Laboratorium Wirtualnego Projektowania na Wydziale Inżynierii Mechanicznej PP pozwala dostarczyć funkcjonalną protezę lub ortezę nawet na drugi dzień od pobrania miary. Dzieje się to z użyciem skanera 3D na stanowisku o specjalnej konstrukcji.
Nasze rozwiązanie robi olbrzymią różnicę w przypadku pacjentów dziecięcych – większość dzieci z amputacjami i wadami wrodzonymi nie korzysta z protez, ze względu na ich duży koszt i długi czas oczekiwania oraz niekomfortowy, problematyczny proces produkcji – przekonuje kierownik zespołu dr hab. inż. Filip Górski, prof. PP.
Ich protezy są w pełni zindywidualizowane, a zastosowanie prostej sztucznej inteligencji w postaci autogenerujących modeli 3D umożliwia szybkie projektowanie i wytwarzanie bez konieczności angażowania do tego wykwalifikowanego inżyniera. Dzięki temu koszt jednej protezy nie przekracza 500 zł. Docelowo system AutoMedPrint będzie można postawić i użytkować gdziekolwiek – w szpitalu, przychodni, pracowni protetycznej, a nawet szkole – a do jego obsługi wystarczy krótkie przeszkolenie, może więc to robić personel medyczny (pielęgniarka, lekarz, fizjoterapeuta, technik). Po kilkuminutowym skanowaniu 3D kończyny pacjenta resztę pracy wykonuje algorytm komputerowy, projektując wyrób i przygotowując program na drukarkę 3D. Całość opiera się na tanim sprzęcie, a materiały zastosowane w budowie ortez i protez są ekologiczne.
Prototyp umożliwia produkcję czterech różnych wyrobów ortopedycznych: ortezy nadgarstka (do leczenia złamań i urazów w obszarze nadgarstka i przedramienia, a także terapii ręki, np. u dzieci z porażeniem splotu barkowego), ortezy stawu skokowego (w terapii np. mózgowego porażenia dziecięcego, rdzeniowego zaniku mięśni czy stabilizacji po urazach), kosmetycznej protezy ręki oraz kilku wersji mechanicznej protezy ręki (do celów ogólnych oraz specjalizowanych – do jazdy na rowerze).
System AutoMedPrint jest obecnie w końcowej fazie rozwoju. Przeprowadziliśmy już większość badań i prac rozwojowych. Współpraca z lekarzami – ortopedami oraz fizjoterapeutami – zapewnia odpowiednie funkcjonowanie naszych produktów. Pomogliśmy już około 50 pacjentom, najmłodszy ma 1,5 roku – przekonują laureaci.
Wyróżnienia w tej kategorii otrzymały:
W kategorii „Produkt przyszłości wspólny instytucji szkolnictwa wyższego i nauki oraz przedsiębiorcy” nagrody głównej nie przyznano. Wyróżniono:
W kategorii „Produkt przyszłości przedsiębiorcy” nagrodzono nanomembrany NanoseenX do oczyszczania i odsalania wody (Nanoseen sp. z o.o.). Rozwiązanie to otrzymało także Nagrodę Specjalną za produkt w obszarze ekoinnowacji.
Nagroda Specjalna za produkt zgłoszony przez młodego przedsiębiorcę (na rynku nie dłużej niż 3 lata od dnia rozpoczęcia działalności) trafiła do SDS Optic SA za inPROBE – światłowodową mikrosondę do diagnostyki markerów nowotworowych HER2. O wynalazku tym pisaliśmy na łamach „Forum Akademickiego” w styczniu 2019 roku.
Nagrodę Specjalną za produkt z branży technologii informacyjnych i komunikacyjnych (ICT) oraz Nagrodę Specjalną Ministra Rozwoju i Technologii przyznano Inteligentnej Platformie Optymalizacji Energii (APA sp. z o.o.). Nagrodę wspólna PARP i NCBR otrzymała technologia trójwymiarowej wizualizacji danych CarnaLife Holo wspierająca lekarzy, wykonujących skomplikowane zabiegi medyczne (MedApp SA).
W dotychczasowych edycjach konkursu zgłoszono ponad 1360 projektów, z których 214 otrzymało nagrody i wyróżnienia. Dotyczyły różnych branż gospodarki m.in.: medycznej, farmaceutycznej, elektronicznej i elektrotechnicznej, chemicznej, automatyki przemysłowej.
MK