Aktualności
Konkursy
06 Lutego
Opublikowano: 2024-02-06

Poznaliśmy stypendystów Programu Bekker NAWA

Stany Zjednoczone, Niemcy, Wielka Brytania, Francja, Hiszpania i Włochy – to w tych między innymi krajach swoje badania będą prowadzić stypendyści Programu Bekker NAWA. W VI edycji wyłoniono 114 laureatów.

Bekker NAWA jest jednym z flagowych programów Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej. W czasie pobytów, trwających od 3 do 24 miesięcy, stypendyści mogą wspólnie z zagranicznymi uczonymi realizować projekty naukowe lub staże podoktorskie oraz rozwijać międzynarodową współpracę.

W tegorocznej edycji Programu Bekker NAWA o stypendium ubiegało się 401 kandydatów. Spośród nich wyłoniono 114 laureatów, którzy wyjadą do 21 krajów. Największa grupa naukowców planuje realizację projektów w ośrodkach zlokalizowanych w USA (29 osób), Niemczech (16), Wielkiej Brytanii (9), Francji (8), Hiszpanii (8) i Włoszech (7).

Program Bekker NAWA otwarty jest dla naukowców i doktorantów reprezentujących wszystkie dziedziny nauki. Ma na celu wsparcie mobilności międzynarodowej doktorantów, naukowców i nauczycieli akademickich w dążeniu do doskonałości naukowej przez umożliwienie im rozwoju naukowego w zagranicznych ośrodkach badawczych oraz akademickich na całym świecie. Zapewnia finansowanie stypendium obejmującego zarówno koszty utrzymania stypendysty związane z pobytem naukowca w zagranicznym ośrodku goszczącym, jak i dodatek mobilnościowy.

Prof. Mieczysław Bekker (1905–1989) to polski inżynier i naukowiec, twórca nowej specjalizacji naukowej terramechaniki oraz konstruktor pojazdu Lunar Roving Vehicle – rewolucyjnego łazika wykorzystywanego podczas lotów księżycowych programu Apollo. W 1956 roku wyjechał do USA. Pracował w Wojskowym Laboratorium Pojazdów Terenowych. Był profesorem University od Michigan w Ann Arbor, dyrektorem Instytutu Badań koncernu samochodowego General Motors w Santa Barbara. Wykładał na amerykańskich uczelniach technicznych, m.in. na: Massachusetts Institute of Technology, Michigan State University, Illinois Institute of Technology. Został doktorem honoris causa Uniwersytetu Technicznego w Monachium, Uniwersytetu Carleton i Uniwersytetu w Bolonii. Prof. Bekker był konsultantem The National Academy of Sciences, a jego nazwisko zostało umieszczone w Alei Zasłużonych w Badaniach Kosmosu (Space Walk of Fame).

MK, źródło: NAWA

Lista stypendystów VI edycji Programu Bekker NAWA

Dyskusja (0 komentarzy)