Aktualności
Konkursy
26 Listopada
Fot. Maciej Andrzejewski
Opublikowano: 2018-11-26

Prof. Andrzej Friszke z Nagrodą im. Kotarbińskiego

Profesor Andrzej Friszke z Zakładu Najnowszej Historii Politycznej Instytutu Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk został laureatem IV konkursu o Nagrodę im. Pierwszego Rektora Uniwersytetu Łódzkiego Prof. Tadeusza Kotarbińskiego za wybitną pracę naukową z zakresu nauk humanistycznych. Uroczystość zorganizowano w Filharmonii Łódzkiej.

Spośród pięciu nominowanych do nagrody pracy Kapituła Konkursu postanowiła uhonorować książkę „Sprawa Jedenastu. Uwięzienie przywódców NSZZ »Solidarność« i KSS »KOR« 1981–1984”. Friszke zajął się w niej grupą opozycjonistów, wobec której prowadzono największą sprawę karną w PRL po 1956 roku. „Sprawa jedenastu” wywarła wpływ na relacje z ZSRR, Kościołem, Zachodem. Decydowali w niej tak naprawdę nie sędziowie, a I sekretarz KC PZPR i jego otoczenie polityczne. Książka wydana przez Wydawnictwo Znak Horyzont, we współpracy z Instytutem Studiów Politycznych PAN i Europejskim Centrum Solidarności, to wspaniały obraz zmagań reżimu, wyposażonego we wszystkie instrumenty władzy, z przeciwnikiem, na pozór stojącym na przegranej pozycji.

– Starałem się opowiedzieć prawdę – o czasach minionych, o próbach charakterów, które przechodzili Polacy i o tym, co było konsekwencją tego wszystkiego, czyli o zwycięstwie wolności w Polsce. Ten proces, do którego przecież nie doszło, te trzy lata więzienia przedstawicieli opozycji, to była próba, zarówno dla więźniów, jak i świadków. Udało im się ich moralność obronić i obronić jednocześnie honor Solidarności – powiedział w przemówieniu laureat, który w nagrodę otrzymał 50 tys. zł na dalszą realizację swoich badań.

Nagroda im. Pierwszego Rektora Uniwersytetu Łódzkiego Prof. Tadeusza Kotarbińskiego za wybitną pracę naukową z zakresu nauk humanistycznych to wyróżnienie rangi ogólnopolskiej. Konkurs jest promocją badań, publikacji humanistycznych i samej humanistyki. Jest to jedyna tego rodzaju nagroda w Polsce. W trzech poprzednich konkursach zwycięzcami zostawali: prof. Jan Strelau (SWPS), dr hab. Ewa Kołodziejczyk (PAN) i dr hab. Dorota Sajewska (IKP UW).

Paweł Śpiechowicz

 

Dyskusja (0 komentarzy)