Aktualności
Konkursy
07 Stycznia
Fot. Leszek Szymański/PAP
Opublikowano: 2019-01-07

Prof. Ryszard Tadeusiewicz Popularyzatorem Nauki 2018

Prof. Ryszard Tadeusiewicz z Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie zdobył Nagrodę Główną i tytuł Popularyzatora Nauki 2018 w konkursie organizowanym przez serwis Nauka w Polsce i Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. To jego drugie zwycięstwo w tym konkursie.

Wyniki 14. edycji ogłoszono w poniedziałek w Warszawie podczas gali, która odbyła się w Centrum Nauki Kopernik. W uroczystości wziął udział m.in. wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

– Popularyzacja nauki jest niezbywalną częścią uprawiania tej wspanialej profesji, tej wspanialej misji, jaką jest misja uczonego. Jestem przekonany, że państwa działalność jest równie ważna, równie dopełniająca i inspirująca, jak te wielkie wysiłki poznawcze uczonych – zwracał się do uczestników gali minister Gowin, dodając, że badania i popularyzacja to są dwie strony tego samego medalu, wspaniałego medalu nauki.

W konkursie Popularyzator Nauki nagradzane są osoby i instytucje dzielące się swoją wiedzą z osobami niezwiązanym ze środowiskiem akademickim i odsłaniające przed nimi tajemnice współczesnej nauki. W tym roku kapituła przyznała nagrody w sześciu kategoriach.

Nagrodę główną i tytuł Popularyzatora Nauki 2018 otrzymał prof. Ryszard Tadeusiewicz z Katedry Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej Wydziału Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej AGH. Krakowski naukowiec zajmuje się przede wszystkim popularyzacją tematów związanych z biocybernetyką, inżynierią biomedyczną, sztuczną inteligencją, automatyką i robotyką. To już jego drugi triumf w tym konkursie – poprzednio był laureatem w 2013 roku, ale w swoich działaniach nie ustaje: wydaje książki dla dzieci, pisze felietony o nauce i technice, jak również prowadzi popularnonaukowego bloga.

– Prof. Tadeusiewicz przez wiele lat zgromadził wszechstronny dorobek popularyzatorski: prowadzi wykłady, pisze książki, tworzy audycje, ma stałą kolumnę w gazecie. A przy tym potrafi mówić na bardzo różne i ważne tematy – ocenili członkowie kapituły.

W kategorii Naukowiec laureatką została dr hab. Aleksandra Ziembińska-Buczyńska z Politechniki Śląskiej, współtwórczyni i dyrektorka Centrum Popularyzacji Nauki PŚ, która popularyzacją nauki zajmuje się od kilkunastu lat. W 2005 roku zwyciężyła w organizowanym przez Forum Akademickie konkursie „Skomplikowane i proste”, w którym młodzi badacze w przystępny sposób przedstawiają swoje naukowe dokonania. Rok później zdobyła w nim wyróżnienie honorowe.

Z kolei w kategorii Animator nagrodę otrzymał Dariusz Aksamit z Politechniki Warszawskiej: jeden z założycieli i były prezes Stowarzyszenia Rzecznicy Nauki oraz współinicjator polskiego Marszu dla Nauki. W swojej popularyzatorskiej karierze przeprowadził wiele prezentacji, pokazów, zajęć dla dzieci i dorosłych, w których łącznie uczestniczyło kilka tysięcy osób. Wypowiadał się w programach telewizyjnych i radiowych, jest też autorem tekstów i filmów popularnonaukowych. Na swoim koncie ma także udział w pierwszym w Polsce naukowym stand-upie.

W kategorii Zespół zwyciężyło działające przy Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza Koło Miłośników Języka Papillon, którego działania koncentrują się wokół poszerzania świadomości społeczeństwa na temat funkcjonowania osób głuchych w Polsce.

W kategorii Instytucja laur przypadł toruńskiemu Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy. Jak podkreśliła w uzasadnieniu swojej decyzji kapituła konkursu, jest to „dojrzała instytucja o imponującym dorobku popularyzatorskim, a jej działania prowadzone są na bardzo wysokim poziomie”.

W kategorii Media uhonorowano Paulinę Łopatniuk, prowadzącą blog „Patolodzy na klatce”, na którym przystępnym językiem omawia rozmaite zagadnienia medyczne, zwłaszcza z zakresu patologii, onkologii, biologii rozrodu, chorób zakaźnych i pasożytniczych oraz szczepień ochronnych.

Przyznano również dwa wyróżnienia. Jedno z nich otrzymał Dawid Myśliwiec, twórca popularnonaukowego kanału „Uwaga! Naukowy Bełkot”, który ma w tej chwili ponad 377 tys. subskrybentów i jest jednym z najpopularniejszych na YouTube.

Drugie wyróżnienie trafiło do Centrum Popularyzacji Matematyki SIGNUM, działającego przy Politechnice Białostockiej. „Choć matematyka to obszar trudny do popularyzacji, ta grupa radzi sobie z tym znakomicie” – zauważyła w uzasadnieniu swojej decyzji kapituła.

Ponadto redakcja serwisu Nauka w Polsce, w głosowaniu pozaregulaminowym, zdecydowała o przyznaniu Wyróżnienia im. Red. Tomasza Trzcińskiego za najlepszą politykę informacyjną. Otrzymał ją Dział Promocji i Informacji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Konkurs Popularyzator Nauki jest organizowany jest od 2005 roku. W tej edycji zgłosiła się rekordowa liczba 140 kandydatów. W pierwszym etapie głosowania członkowie kapituły wyłonili 22 finalistów, wskazując najlepszych w każdej z konkursowych kategorii: naukowiec, animator, media (po pięć zgłoszeń), zespół (cztery zgłoszenia) oraz instytucja (trzy zgłoszenia).

Źródło: Nauka w Polsce

 

Dyskusja (0 komentarzy)