Aktualności
Konkursy
09 Marca
Opublikowano: 2022-03-09

Program stypendialny dla maturzystek i studentek

Po raz ósmy startuje program stypendialno-mentoringowy „Nowe Technologie Dla Dziewczyn”. W tym roku organizatorzy szczególnie zachęcają do udziału studentki oraz kandydatki na studia z Ukrainy.

„Nowe Technologie Dla Dziewczyn” to pierwszy w Polsce program stypendialny dla młodych kobiet wiążących swoją przyszłość z nowymi technologiami. Jego celem jest udzielenie utalentowanym maturzystkom i studentkom studiów inżynierskich i magisterskich wsparcia w nauce oraz w zakresie planowania i rozwoju kariery zawodowej w branży technologicznej. Program obejmuje wszystkie uczelnie techniczne w Polsce oraz trzynaście polskich uniwersytetów.

Więcej studentek na kierunkach informatycznych

Branża informatyczna w Polsce i na świecie od lat charakteryzuje się niskim wskaźnikiem zatrudnienia kobiet – od kilku do kilkunastu procent. Wciąż troskę budzą kluczowe z punktu widzenia rozwoju technologicznego kraju kierunki informatyczne. W korporacjach technologicznych jest ich jeszcze mniej. A przecież to właśnie te kierunki należą do najbardziej poszukiwanych w Polsce i Europie, przyszłościowych, zaś kariera zawodowa w branżach powiązanych z nowymi technologiami do najbardziej intratnych i dających możliwość największego wpływu na kształtowanie otaczającego nas świata. Dobrą wiadomością jest to, iż obecnie na kierunkach informatycznych studiują 9503 kobiety , co stanowi 15% ogólnej liczby studentów kierunków IT (dla porównania w roku akademickim 2013/14 – 12,3%). Jest to historycznie największy wzrost w tej dziedzinie.

Z inicjatywy firmy Intel Technology Poland i Fundacji Edukacyjnej Perspektywy powstał program stypendialno-mentoringowy „Nowe Technologie Dla Dziewczyn”.

Intel jest pierwszą firmą w Polsce, która w 2015 roku zdecydowała się stworzyć dedykowany program stypendialny dla kobiet w technologiach. Co roku 25 zdolnych przyszłych programistek otrzymuje stypendia naukowe, mentoring inżynierów z Centrum Badawczo-Rozwojowego Intel w Gdańsku oraz możliwość ubiegania się o staże przy ambitnych projektach Intela realizowanych w Polsce. Przy dynamicznym rozwoju ośrodka Intela w Gdańsku, nie wyobrażamy sobie tworzenia światowych standardów technologii bez aktywnego włączenia kobiet w prace nad ich rozwojem – mówi Michał Dżoga, Intel Technology Poland.

Szczegóły wsparcia

Stypendystki programu „Nowe Technologie Dla Dziewczyn” otrzymają różnorodne wsparcie merytoryczne i finansowe. Znajdą się pod opieką mentora lub mentorki – doświadczonych pracowników firmy Intel. Otrzymają stypendium w wysokości 12 tys. zł (brutto), które pokryje część wydatków, jakie po noszą w związku ze studiami. Zostaną również zaproszone do udziału w programie stażowym w gdańskim Centrum Badawczo-Rozwojowym Intela (największym ośrodku R&D Intela w Europie).

Zgłoszenia można składać do 30 czerwca 2022 roku. Więcej informacji: www.stypendiadladziewczyn.pl.

MK

Dyskusja (0 komentarzy)