Aktualności
Konkursy
21 Maja
Opublikowano: 2020-05-21

Przedłużono termin zgłoszeń do Nagrody im. Jana Długosza

Do 15 czerwca przedłużono termin zgłoszeń do Konkursu o Nagrodę im. Jana Długosza. Jego celem jest popularyzowanie książek naukowych, wnoszących znaczący wkład w rozwój polskiej i międzynarodowej kultury oraz nauki.

Konkurs o Nagrodę im. Jana Długosza to inicjatywa, która od 22 lat towarzyszy Międzynarodowym Targom Książki w Krakowie. Jego zwycięzca ogłaszany jest podczas gali finałowej organizowanej zwyczajowo pierwszego dnia imprezy. Laureat otrzymuje 30 tys. zł oraz statuetkę wykonaną przez śp. prof. Bronisława Chromego. W ubiegłym roku zwyciężyła prof. Joanna Tokarska-Bakir, antropolożka kultury i eseistka, zatrudniona w Instytucie Slawistyki PAN, autorka książki „Pod klątwą. Społeczny portret pogromu kieleckiego” (Wydawnictwo Czarna Owca, Warszawa 2018).

Pierwotnie termin nadsyłania zgłoszeń do tegorocznego konkursu wyznaczono na 31 maja. Jednak w związku z trudnościami, wynikającymi z sytuacji epidemicznej, organizatorzy postanowili wydłużyć go do 15 czerwca. Zgłoszenia można dokonać za pośrednictwem formularza internetowego.

Ideą konkursu jest popularyzowanie książek naukowych, wnoszących znaczący wkład w rozwój polskiej i międzynarodowej kultury oraz nauki. W jury zasiadają przedstawiciele świata nauki i kultury pod przewodnictwem prof. dr. hab. Władysława Stróżewskiego z Instytutu Filozofii Uniwersytetu Jagiellońskiego. W składzie sędziowskim znajdują się także: prof. dr hab. Jan Ostrowski – prezes Polskiej Akademii Umiejętności, prof. Andrzej Mączyński – wiceprezes Polskiej Akademii Umiejętności, prof. dr hab. Leszek Polony z Akademii Muzycznej w Krakowie, prof. dr hab. Ryszard Nycz – kierownik Katedry Antropologii Literatury i Badań Kulturowych Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz prof. dr hab. Piotr Sztompka – b. kierownik Zakładu Socjologii Teoretycznej Wydziału Filozoficznego Uniwersytetu Jagiellońskiego i profesor czynny Wyższej Szkoły Europejskiej im. J. Tischnera.

Organizatorzy Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie, które mają się odbyć w dniach 22–25 października, nie planują na razie zmiany terminu wydarzenia.

MK

Dyskusja (0 komentarzy)