Aż dziesięć zespołów badawczych z Polski znalazło się wśród laureatów konkursu organizowanego przez sieć M-ERA.NET 3 wspierającą badania z obszaru nauk o materiałach oraz inżynierii materiałowej.
Program jest kontynuacją działań prowadzonych wcześniej w ramach M-ERA.NET 2. Konsorcjum trzeciej edycji składa się z 50 agencji finansujących badania w 36 państwach. W Polsce to Narodowe Centrum Nauki oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.
Celem konkursu ogłoszonego w marcu ub.r. było wsparcie badań nad materiałami i innowacji obejmujących w szczególności niskoemisyjne technologie energetyczne oraz badania nad materiałami na potrzeby przyszłych technologii produkcji akumulatorów, zgodnie z założeniami Europejskiego Zielonego Ładu i Celami Zrównoważonego Rozwoju. Tematyka konkursu obejmowała obszary takie jak: materials for energy, innovative surfaces, coatings and interfaces, high performance composites, functional materials, new strategies for advanced material-based technologies in health applications, materials for electronics.
W konkursie M-ERA.NET 3 Call 2022 złożonych zostało 289 wniosków badawczych, a finansowanie w wysokości 43,7 mln euro otrzymało 46 projektów.
Wśród beneficjentów konkursu znalazło się aż dziesięć polskich zespołów wnioskujących o finansowanie ze środków Narodowego Centrum Nauki. To rekordowa liczba, jeśli chodzi o laureatów z naszego kraju – informuje Anna Korzekwa-Józefowicz, rzeczniczka NCN.
Polacy zaangażowani w realizację wyłonionych projektów reprezentują sześć uczelni, jeden instytut Polskiej Akademii Nauk oraz jeden należący do Sieci Badawczej Łukasiewicz, przy czym w żadnym nie występują w roli liderów. W trzech przedsięwzięciach biorą udział naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Oto laureaci:
Z początkiem marca ruszył nabór wniosków kolejnej edycji konkursu – M-ERA.NET 3 Call 2023. O finansowanie mogą się starać konsorcja międzynarodowe złożone z co najmniej 3 zespołów badawczych pochodzących z co najmniej 3 krajów biorących udział w konkursie. Kierownik polskiego zespołu musi posiadać co najmniej stopień naukowy doktora. Budżet przeznaczony na sfinansowanie polskich projektów badawczych wynosi 1,2 mln euro. To o 200 tys. euro więcej niż w rozstrzygniętej właśnie edycji.
MK