Aktualności
Konkursy
10 Czerwca
Źródło: www.uni.lodz.pl
Opublikowano: 2024-06-10

Rekordowa liczba zgłoszeń do Nagrody Kotarbińskiego

Rekordową liczbę 78 dzieł nadesłano na jubileuszową, dziesiątą edycję Konkursu im. Pierwszego Rektora Uniwersytetu Łódzkiego Prof. Tadeusza Kotarbińskiego na wybitną pracę naukową z zakresu nauk humanistycznych. Rozstrzygnięcie 1 grudnia w Filharmonii Łódzkiej.

To najlepszy wynik w całej 10-letniej historii konkursu. Uczelnie, ich jednostki organizacyjne (wydziały, katedry), instytuty PAN, wydawnictwa naukowe i inne instytucje naukowe zgłosiły w sumie 78 tytułów z takich obszarów, jak m.in.: filozofia, historia, psychologia, socjologia, literaturoznawstwo, filozofia prawa. Spośród tych propozycji wybranych zostanie maksymalnie pięć dzieł. Autorzy wyróżnionych książek zostaną zaproszeni do finału konkursu. Po przeprowadzeniu rozmów z każdym z autorów, kapituła pod przewodnictwem prof. Elżbiety Żądzińskiej, rektor Uniwersytetu Łódzkiego, dokona wyboru laureata, który otrzyma 70 tys. zł na dalszy rozwój naukowy. Wręczenie nagrody nastąpi 1 grudnia podczas uroczystej gali w Filharmonii Łódzkiej. Wydarzenie uświetni koncert zespołu Renaty Przemyk.

Nagroda im. Pierwszego Rektora Uniwersytetu Łódzkiego Profesora Tadeusza Kotarbińskiego przyznawana jest przez Uniwersytet Łódzki od 2015 roku. Konkurs jest promocją badań, publikacji humanistycznych i samej humanistyki. Dotychczas nadesłano nań prawie 620 prac z ponad 150 polskich ośrodków naukowych. W finałach znalazło się 45 wybitnych książek. W ub.r. za najlepsze dzieło humanistyczne uznano książkę „Niedopowiedziane biografie. Polskie dzieci urodzone z powodu wojny” napisaną przez dr. Jakuba Gałęziowskiego.

Patronem Nagrody jest prof. Tadeusz Kotarbiński, wybitny filozof, logik i etyk. Był przedstawicielem lwowsko-warszawskiej szkoły filozoficznej, po II wojnie światowej przeniósł się do Łodzi, gdzie został jednym z założycieli Uniwersytetu Łódzkiego i jego pierwszym rektorem. Jednym z najbardziej znanych dzieł prof. Kotarbińskiego jest „Traktat o dobrej robocie”, poświęcony prakseologii, czyli teorii sprawnego działania.

MK

 

Dyskusja (0 komentarzy)