629 doktoratów wdrożeniowych będzie realizowanych w IV edycji flagowego programu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Szansę na przygotowanie doktoratów dotyczących sztucznej inteligencji dostało aż 64 wnioskodawców.
Celem programu jest tworzenie warunków do rozwoju współpracy pomiędzy środowiskiem naukowym a społeczno-gospodarczym. Jego głównym założeniem jest przygotowanie rozprawy doktorskiej, która pomoże funkcjonować danemu przedsiębiorstwu. Doktoraty wdrożeniowe to alternatywna droga uzyskania stopnia doktora przeznaczona dla osób, które – rozwijając swoją karierę naukową – nie chcą rezygnować z pracy zawodowej poza uczelnią. Doktorant, pracując pod opieką dwóch opiekunów, naukowego i przemysłowego, przygotowuje rozprawę doktorską, która ma usprawnić działanie przedsiębiorstwa. Absolwent otrzymuje podwójne wynagrodzenie. Jedno – za pracę w przedsiębiorstwie, drugie – w ramach stypendium z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Od poprzedniej edycji program „Doktorat wdrożeniowy” składa się z dwóch modułów. Pierwszy z nich – „Doktorat wdrożeniowy I” – to kontynuacja wcześniejszych edycji. Drugi to cieszący się coraz większa popularnością i dodany w 2019 r. „Doktorat wdrożeniowy II – sztuczna inteligencja”, w ramach którego wspierane jest przygotowywanie rozpraw doktorskich w zakresie wykorzystania sztucznej inteligencji w procesach technologicznych lub społecznych, w tym związanych z cyberbezpieczeństwem.
W IV edycji programu wnioski złożyło 91 uczelni i instytutów z 732 kandydatami. W module „Doktorat wdrożeniowy I” zostały złożone 74 wnioski z 663 kandydatami, natomiast w module „Doktorat wdrożeniowy II – w zakresie sztucznej inteligencji” złożono 17 wniosków z 69 kandydatami. Największą liczbę kandydatów w tej edycji programu zgłosiła Politechnika Śląska w Gliwicach – 100 (w obu modułach). Na kolejnych miejscach: Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie (90 kandydatów), Politechnika Warszawska (82 kandydatów) i Politechnika Wrocławska (54 kandydatów).
Wnioski zostały ocenione przez Zespół doradczy do spraw oceny wniosków i raportów w ramach programu „Doktorat wdrożeniowy”. Pozytywną ocenę otrzymało w module I – 68 uczelni, a w module II – 16.
MK, źródło: MNiSW
Lista wnioskodawców zakwalifikowanych do IV edycji programu
O doktoratach wdrożeniowych pisaliśmy w czerwcowym numerze FA: