Aktualności
Konkursy
22 Sierpnia
Opublikowano: 2018-08-22

Rozstrzygnięto konkurs w ramach polsko-niemieckiej współpracy

Pięć konsorcjów otrzyma dofinansowanie na projekty badawczo-rozwojowe realizowane w ramach dwustronnej współpracy polsko-niemieckiej w obszarze Digitization of Economy (Healthcare Industry/Medical Technology). Konkurs, którego trzecią edycję właśnie rozstrzygnięto, prowadzony jest wspólnie przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju i Federalne Ministerstwo Edukacji i Badań (BMBF).

Jednym z beneficjentów jest konsorcjum, któremu przewodzi Warszawski Uniwersytet Medyczny. Celem przedsięwzięcia o nazwie „Aplikacja mobilna dla pacjentów i lekarzy wielu specjalności – narzędzie edukacji i wsparcia w procesie decyzyjnym przed leczeniem operacyjnym” jest stworzenie pierwszego na rynku kompleksowego rozwiązania telemedycznego. Mobilna aplikacja wyposażona ma być w inteligentne algorytmy wsparcia decyzyjnego oraz moduł edukacji dla pacjentów leczonych doustnymi antykoagulantami. Zdaniem wnioskodawców, przyczyni się ona do poprawy stanu zdrowia i jakości życia chorych oraz podniesienia ich kompetencji. Dzięki projektowi nastąpi transfer rozwiązań zdrowia cyfrowego z nauki do gospodarki. Kwota przyznanego dofinansowania to 600 tys. euro.

Pozostałe rekomendowane do finansowego wsparcia projekty konkursowe to:

  • Multimodalna platforma monitorowania bólu w fizjoterapii (lider: Politechnika Śląska)
  • Zastosowanie technik cyfrowych do automatycznego rozpoznawania raka skóry (lider: Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie)
  • Analiza EEG w chmurze z użyciem sztucznej inteligencji (lider: Politechnika Śląska)
  • Opracowanie dwustronnej diagnostycznej i administracyjnej bazy danych 3D dla zastosowań telemedycznych w stomatologii (lider: Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu)

MK

(Źródło: WUM, NCBR)

Dyskusja (0 komentarzy)