Aktualności
Konkursy
27 Kwietnia
Opublikowano: 2021-04-27

Rusza 26. edycja Nagrody Naukowej Siemensa

Do 30 czerwca trwa przyjmowanie zgłoszeń do 26. edycji Nagrody Naukowej Siemensa. Do wygrania nagrody pieniężne o łącznej wartości ponad 100 tys. złotych. 

Konkurs organizowany przez Politechnikę Warszawską i firmę Siemens wyłania nietuzinkowe talenty spośród naukowców, zespołów badawczych oraz absolwentów studiów I i II stopnia z całej Polski. Zwycięskie projekty, które odpowiadają na potrzeby rynku i gospodarki – poza nagrodą finansową – uzyskują szansę na wdrożenie i zastosowanie w praktyce w ramach rozwiązań technologicznych firmy Siemens. Jury wyłania aplikacje o największym potencjale rozwoju naukowego i inżynieryjnego.

Od ponad 25 lat wspieramy najbardziej utalentowanych naukowców i studentów, których kompetencje i kariery mogą rozwijać się m.in. dzięki wsparciu finansowemu Siemensa. Współpraca firmy z polskimi uczelniami przynosi korzyści zarówno wybitnym naukowcom i studentom, jak i ich macierzystym ośrodkom akademickim. Oprócz wsparcia finansowego najlepszych projektów oraz nowoczesnego wyposażenia laboratoriów, zwycięzcy mogą liczyć na zaangażowanie praktyków z Siemensa uczestniczących w procesie kształcenia przyszłych inżynierów. Nagroda promująca rozwój nauki i innowacyjności ma szczególne znaczenie dziś, w czasach gwałtownie przyspieszającej transformacji gospodarki w kierunku przemysłu 4.0 i powszechnej digitalizacji – przekonuje Dominika Bettman, prezeska Siemens Polska.

W konkursie głównym wyłaniani są laureaci dwóch nagród. Nagroda Badawcza Siemensa dla naukowców i zespołów badawczych przyznawana jest za szczególnie wartościowe wyniki badań naukowych, możliwe do zastosowania w praktyce. Nagroda Promocyjna Siemensa premiuje wybitne prace doktorskie lub habilitacyjne. Z kolei w rywalizacji o Nagrodę Siemensa dla absolwentów studiów I i II stopnia przyznawane są nagrody w dwóch obszarach – automatyki i robotyki oraz elektrotechniki.

Politechnika Warszawska przyznaje Nagrodę Naukową Siemensa, przez co bezpośrednio wpływa na podniesienie poziomu polskiej nauki i myśli technicznej. W ramach 25 edycji, które zorganizowaliśmy do tej pory, wyróżniliśmy szczególnie utalentowanych i kreatywnych inżynierów oraz studentów. Wsparcie ich pracy przyczyniło się do rozwoju dorobku naukowego i modernizacji polskiej gospodarki, co stanowi najlepszy dowód korzyści wynikających ze współpracy środowiska akademickiego i biznesu – podkreśla prof. Mariusz Malinowski, prorektor ds. nauki Politechniki Warszawskiej.

Wartość przyznawanej Nagrody Badawczej wynosi 40 tys. zł, a Nagrody Promocyjnej – 30 tys. zł (Nagroda Promocyjna może zostać podzielona pomiędzy dwa zwycięskie projekty). Tematyka prac i projektów zgłaszanych do konkursu o Nagrodę Siemensa dla naukowców i zespołów badawczych powinna być związana z obszarami aktywności biznesowej Siemens AG, w szczególności takimi jak:

  • zarządzanie w przemyśle (w tym technologie dla przemysłu 4.0 – digitalizacja, wykorzystanie systemu MindSphere, technologie chmurowe, Internet Rzeczy (IoT), sztuczna inteligencja (AI), digital twin, 5G);
  • elektrotechnika (w tym mikrosieci elektroenergetyczne, magazynowanie energii, elektromobilność, przetwarzanie i analiza danych w mikrosieciach, efektywność energetyczna obiektów budowlanych, automatyka elektroenergetyczna i budynkowa, a także aktywności Siemensa związane ze Smart City);
  • transport szynowy oraz zarządzanie i sterowanie ruchem.

Ponadto do konkursu mogą być zgłaszane prace z zakresu zaawansowanych technologii ochrony środowiska, budowy maszyn, inżynierii materiałowej i innych powiązanych z głównymi dziedzinami konkursowymi. W XXV edycji konkursu Nagrodę Naukową otrzymali: mgr inż. Piotr Dukalski, dr inż. Bartłomiej Będkowski, dr inż. Tomasz Wolnik, mgr inż. Tomasz Jarek z Instytutu Napędów i Maszyn Elektrycznych KOMEL, za pracę pt. Silnik do zabudowy w kołach samochodów elektrycznych o zwiększonej gęstości mocy.

W ramach konkursu dla absolwentów studiów I i II stopnia nagrodzone zostaną prace dyplomowe z następujących obszarów automatyki i robotyki oraz elektrotechniki :

  • budowa lub zastosowanie urządzeń sterujących, sensorycznych, wykonawczych i systemów wizualizacji automatyki i robotyki;
  • sieci i mikrosieci elektroenergetyczne, magazynowanie energii, elektromobilność, przetwarzanie i analiza danych w mikrosieciach oraz w obszarze efektywności energetycznej obiektów budowlanych, automatyka elektroenergetyczna oraz budynkowa i aktywności w zakresie Smart City firmy Siemens.

Nagrody w każdej kategorii wynoszą: I nagroda – 10 tys. zł, II nagroda – 5 tys. złotych, III nagroda – 3 tys. złotych).

Zgłoszenia do wszystkich kategorii 26. edycji Nagrody Naukowej Siemensa przyjmowane są do 30 czerwca 2021 r. Rozstrzygnięcie konkursu zaplanowano na jesień 2021 r. Szczegóły dotyczące zasad konkursu, regulamin oraz informacje o nagrodach dostępne są na stronie internetowej konkursu.

MK

Dyskusja (0 komentarzy)