W przyszłym miesiącu rozpocznie się nabór zgłoszeń do nowego programu stażowego w obszarze onkologii. W wyniku konkursu wyłoniony zostanie naukowiec, który będzie miał możliwość odbycia rocznego stażu w prestiżowym Institute of Cancer Research w Londynie.
Partnerem projektu jest Porozumienie Akademickich Centrów Transferu Technologii. Program został zainicjowany przez firmę AstraZeneca, blisko współpracującą zarówno z ośrodkami naukowymi na świecie, jak również z około 250 podmiotami w Polsce.
Wspieranie młodych naukowców jest jedną z nadrzędnych wartości firmy AstraZeneca. Mamy nadzieję, że zdobyte podczas stażu doświadczenia przyczynią się do wzmacniania działalności naukowej i innowacyjności polskiego środowiska – zaznacza dr inż. Karolina Tkaczuk, Senior Director, Innovation and Academic Alliance w AstraZeneca.
Program stażowy jest projektem unikatowym, który wspiera partnerstwo między podmiotami komercyjnymi i światem akademickim. Może mieć znaczący wpływ na ścieżkę kariery naukowców w nim uczestniczących.
Ten program jest autorską inicjatywą polskiego zespołu AstraZeneca i wierzymy, że umożliwi wymianę kadr oraz doświadczeń między wiodącymi ośrodkami naukowymi w Polsce i w Wielkiej Brytanii. Sam miałem okazję na początku mojej drogi naukowej odbyć taki staż i było to doświadczenie, które ukształtowało moją drogę zawodową. To wtedy zdecydowałem, że chcę robić doktorat w onkologii i specjalizować się w obszarze naprawy DNA. Dzięki tej decyzji od 15 lat pracuję z lekami, które mają realny wpływ na życie wielu pacjentów – podkreśla dr Rafał Lolo, Senior Director, Precision Medicine Lead, Oncology R&D w AstraZeneca.
W ramach procedury konkursowej wyłoniona zostanie osoba, która otrzyma możliwość odbycia rocznego stażu w prestiżowym Institute of Cancer Research w Londynie. To jedna z najbardziej wpływowych na świecie organizacji zajmujących się badaniami nad rakiem, z ponad 100-letnią historią. Londyński instytut jest światowym liderem w identyfikacji genów nowotworowych, odkrywaniu leków przeciwnowotworowych i opracowywaniu precyzyjnej radioterapii.
Wierzymy, że możliwość zdobycia doświadczenia w tak prestiżowej instytucji to ogromna szansa dla polskiego naukowca. Cieszymy się, że AstraZeneca zdecydowała się na partnerstwo z PACTT w realizacji tego programu. Ta inicjatywa jest jednym z kilku kroków wspierających budowanie w Polsce silnych kompetencji w obszarze onkologii precyzyjnej i rozwoju technik molekularnych – przyznaje dr Robert Dwiliński, prezes Fundacji Porozumienia Akademickich Centrów Transferu Technologii.
Naukowcy zajmujący się onkologią już mogą zapoznać się z warunkami programu. Nabór zgłoszeń rozpocznie się w grudniu 2022 r. Z kolei w styczniu 2023 r. zakończy się pierwszy etap konkursu. W drugim etapie, w marcu 2023 r., wyłoniony zostanie laureat programu. We wrześniu rozpocznie on 10-miesięczny staż w londyńskim Institute of Cancer Research. Program stażu będzie odzwierciedlał plany i zainteresowania badawcze laureata.
Więcej informacji na temat konkursu znajduje się pod adresem: www.nagroda-naukowa-az.pactt.pl.
MK