Do 31 maja trwa przyjmowanie prac do VIII edycji Konkursu o Nagrodę im. Pierwszego Rektora Uniwersytetu Łódzkiego Profesora Tadeusza Kotarbińskiego za wybitne dzieło z zakresu nauk humanistycznych. To jedyne tego typu wyróżnienie w Polsce przyznawane naukowcom przez uczelnię.
Ledwie w minioną niedzielę poznaliśmy laureata VII konkursu o Nagrodę im. Prof. Tadeusza Kotarbińskiego – został nim Zbigniew Szmyt, autor książki „Zbyt głośna historyczność. Użytkowanie przeszłości w Azji Wewnętrznej” – a już rozpoczęto przyjmowanie zgłoszeń do kolejnej edycji. Prace mogą zgłaszać uczelnie, jednostki organizacyjne uczelni, instytuty PAN, wydawnictwa naukowe i inne podmioty naukowe. Każda z tych jednostek może przesłać jedną książkę, która została opublikowana w 2021 r. Spośród nich Kapituła wybierze maksymalnie pięć pozycji nominowanych do nagrody. Nominacje zostaną ogłoszone do końca października 2022 r. Autor pracy, uznanej przez Kapitułę za najlepszą, otrzyma nagrodę w wysokości 50 tys. zł. Wręczenie dyplomów autorom nominowanych książek oraz ogłoszenie laureata nagrody nastąpi podczas uroczystej gali.
Prace, które wpływają na konkurs, są dowodem znakomitej kondycji polskiej humanistyki, obrazują jej otwartość, oryginalność, nietuzinkową tematykę badań i formę prezentacji wyników. Ogromnie cieszymy się, że w ciągu tych kilku lat udało nam się pokazać, że polska humanistyka jest widoczną i wartościową częścią światowego dorobku – przyznaje prof. Elżbieta Żądzińska, rektor Uniwersytetu Łódzkiego i przewodnicząca Kapituły Nagrody.
Od początku konkursu do oceny zgłoszono 430 pozycji nadesłanych przez 130 polskich jednostek badawczych. . W finałach wszystkich edycji znalazło się 30 książek. Rosnąca popularność nagrody pomogła wszystkie te dzieła promować i przedstawić szerokiej publiczności, czego efektem jest blisko tysiąc wzmianek w mediach o konkursie. Dotychczasowi laureaci nagrody – prof. Jan Strelau, dr hab. Ewa Kołodziejczyk, dr hab. Dorota Sajewska, prof. Andrzej Friszke, prof. Grzegorz Ziółkowski, prof. Jerzy Zajadło, prof. Zbigniew Szmyt – reprezentują doskonałość naukową i warsztatową.
Kapitułę Nagrody tworzą wybitni polscy naukowcy:
Więcej informacji o konkursie oraz jego regulamin można znaleźć na stronie internetowej nagrody.
MK, źródło: UŁ