Do 23 października trwa nabór wniosków do FIRST TEAM. To działanie, w ramach którego początkujący badacze mogą ubiegać się o środki na założenie nowego zespołu i prowadzenie prac B+R we współpracy z zagranicznym partnerem naukowym i krajowym partnerem gospodarczym.
FIRST TEAM to działanie realizowane przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej, którego celem jest przyciągnięcie do pracy w polskich organizacjach badawczych najlepszych młodych badaczy i badaczek z całego świata oraz rozwój współpracy międzynarodowej i gospodarczej. W ramach FIRST TEAM można się ubiegać o środki na założenie nowego zespołu badawczego i prowadzenie prac B+R we współpracy z zagranicznym partnerem naukowym i krajowym partnerem gospodarczym. Działanie ma przyczynić się także do zwiększenia konkurencyjności polskich wniosków składanych do konkursów ERC.
Wnioskodawcami w działaniu mogą być organizacje badawcze, które wskazują osobę pełniącą rolę głównego wykonawcy projektu. Jest to autor lub autorka koncepcji badawczej przedstawionej we wniosku. Musi posiadać co najmniej stopień doktora uzyskany nie wcześniej niż 12 lat przed złożeniem wniosku do konkursu FIRST TEAM.
Finansowanie można otrzymać na oryginalne prace badawczo-rozwojowe, które posiadają potencjalną wartość wdrożeniową oraz znaczenie w kontekście rozwiązywania problemów gospodarczych lub społeczno-ekonomicznych. Zakres tematyczny projektów nie jest ograniczony do poszczególnych dziedzin nauki, lecz odnosi się do priorytetów ujętych w wykazie Krajowych Inteligentnych Specjalizacji. W ramach projektu obligatoryjna jest współpraca z co najmniej jednym partnerem naukowym z zagranicy oraz krajowym partnerem gospodarczym, przy czym wsparcie finansowe udzielane jest jedynie organizacji badawczej (wnioskodawcy). Finansowanie nie obejmuje badań podstawowych.
Jeden projekt może otrzymać finansowanie w maksymalnej wysokości do 4 mln zł. Środki są przyznawane w drodze konkursu. Na projekty w naborze nr 1/2024 przeznaczono łącznie 64 mln zł. Nabór wniosków jest prowadzony do 23 października.
AST
Hydrożele wkrótce alternatywą dla tradycyjnych przeszczepów?
Zastanawia mnie w jakim sensie FIRST TEAM ma przyczynić się do zwiększenia konkurencyjności polskich wniosków do ERC, jeśli podstawowym wymogiem w FIRST TEAM jest potencjał wdrożeniowy, podczas gdy badacze wspierani przez granty ERC, parafrazując wczorajsze wystąpienie Marii Leptin, mają prowadzić projekty inspirowane ciekawością świata i chęcią poznania odpowiedzi na nowe pytania, *w odróżnieniu od nauk aplikowanych których celem jest rozwój technologii w celu rozwiązania palących problemów*.