Do 23 września trwa nabór wniosków o finansowanie Międzynarodowych Agend Badawczych. Środki umożliwią powstanie lub rozwój wyspecjalizowanych, wiodących w skali światowej zespołów i organizacji badawczych, w których możliwe będzie osiągnięcie doskonałości naukowej i międzynarodowej konkurencyjności badań.
Program koordynowany jest przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej. Do drugiego tegorocznego naboru mogą przystąpić jednostki będące koordynatorami konsorcjum, które uzyskało dofinansowanie lub Seal of Excellence w programie Teaming w ramach Horyzontu Europa.
Finansowanie można otrzymać na prace B+R, obejmujące również badania przemysłowe lub eksperymentalne prace rozwojowe, realizowane we współpracy z co najmniej jedną, zagraniczną jednostką naukową i obejmujące zakres tematyczny mieszczący się w wykazie Krajowych Inteligentnych Specjalizacji. Agenda badawcza, wpisująca się w zakres KIS, do rozwiązania określonego w niej problemu wymagać może pracy naukowców z różnych dziedzin i interdyscyplinarnego wkładu różnych grup badawczych. Z racji całościowego podejścia do zagadnienia, projekt MAB może więc uwzględnić np. komponent z udziałem naukowców specjalizujących się w badaniach społecznych czy humanistycznych. Finansowanie nie obejmuje badań podstawowych.
Wnioskodawcami w programie są organizacje badawcze – jednostki, będące koordynatorami konsorcjum, które uzyskało dofinansowanie lub Seal of Excellence w programie Teaming w ramach Horyzontu Europa.
Międzynarodowe Agendy Badawcze są finansowane z programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki. Na jeden projekt można otrzymać do 8 mln euro (laureat programu Teaming) i do 30 mln zł (podmiot, który uzyskał Seal of Excellence w programie Teaming).
Środki są przyznawane w drodze konkursu. Łączny budżet naboru wynosi 75 mln zł. Wnioski przyjmowane są do 23 września. Dokumenty i dodatkowe informacje – na stronie działania MAB FENG.
AST