Aktualności
Konkursy
22 Lutego
Opublikowano: 2023-02-22

Ruszyła kolejna edycja programu Ulam NAWA

Naukowcy zagranicznych uczelni oraz ośrodków badawczych z tytułem doktora mogą już składać wnioski do kolejnej edycji Programu im. S. Ulama. Nabór trwa do 22 maja.

To już 5 edycja programu im. Stanisława Ulama. Jego celem jest zwiększanie stopnia umiędzynarodowienia polskich uczelni i instytucji naukowych. Inicjatywa Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej pozwala na przyjazdy do Polski zarówno uznanych, jak i obiecujących naukowców, umożliwia im odbycie stażu, a także nawiązanie i pogłębienie współpracy naukowej w naszych ośrodkach badawczych oraz akademickich. Dzięki programowi możliwy jest stopniowy wzrost liczby zagranicznych naukowców zaangażowanych w badania naukowe i dydaktykę w Polsce, a przez to wzmocnienie potencjału polskich jednostek.

W styczniu swój pobyt w Polsce rozpoczęło 42 naukowców wyłonionych w czwartej edycji. W gronie laureatów zaleźli się badacze z 18 państw. Najliczniej reprezentowane są Indie (10), Ukraina, Pakistan (po 5) oraz Włochy (4). Gros stypendiów przyznano w obszarze nauk inżynieryjnych i technicznych (20). Ponadto 12 w naukach przyrodniczych, 4 w naukach społecznych, 3 w naukach rolniczych, 2 w naukach humanistycznych oraz jedno w naukach medycznych i naukach o zdrowiu. Swoje projekty stypendyści realizują w 28 jednostkach zlokalizowanych w 10 polskich miastach: Gdańsku, Toruniu, Poznaniu, Łodzi, Wrocławiu, Opolu, Dąbrowie Górniczej, Krakowie, Lublinie i Warszawie.

W rozstrzygniętych do tej pory naborach łączny średni współczynnik sukcesu wyniósł około 22%, zaś liczba beneficjentów przekroczyła 250 osób. To obywatele 52 krajów. Stypendyści wskazali dotąd 66 polskich instytucji i uczelni, na których chcieliby prowadzić swoje badania naukowe. Mimo że część projektów już się zakończyła, wielu stypendystów pozostało w Polsce, zatrudniając się w naszych ośrodkach na dłużej, pisząc nowe wspólne projekty i publikacje.

Nabór wniosków w piątej edycji programu Ulam NAWA rozpoczął się 21 lutego i potrwa do 22 maja. Szczegóły na stronie internetowej NAWA.

Patron programu, Stanisław Marcin Ulam, był wybitnym polskim matematykiem. Doktorat obronił w 1933 roku na Politechnice Lwowskiej. Był członkiem znanej na całym świecie lwowskiej szkoły matematycznej i współautorem Księgi Szkockiej. Tuż przed wybuchem II wojny światowej udał się do Stanów Zjednoczonych, aby dołączyć do Institute for Advanced Study w Princeton. Pracował na wielu amerykańskich uniwersytetach jako profesor, w tym na należącym do Bluszczowej Ligi Uniwersytecie Colorado Boulder oraz na Uniwersytecie Wisconsin i Uniwersytecie Stanowym Florydy.

MK, źródło: NAWA

 

Dyskusja (0 komentarzy)