Biokompozyt polimerowy oparty na zużytych fusach kawy, modułowy światłowodowy system pomiaru naprężeń oraz demonstrator stołu probierczego do diagnostyki wstępnej wtryskiwaczy gazowych, w tym wodorowych – to wynalazki opracowane na uczelniach Politechnicznej Sieci Via Carpatia. Właśnie otrzymały wsparcie na zwiększenie tzw. poziomu gotowości technologicznej.
Konkurs „INNOSPIN – demonstratory dla międzyuczelnianych zespołów badawczych” został zorganizowany w ramach Politechnicznej Sieci Via Carpatia im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Wzięły w nim udział zespoły badawcze z trzech uczelni: Politechniki Białostockiej, Politechniki Lubelskiej i Politechniki Rzeszowskiej im. Ignacego Łukasiewicza. Zgłaszały one wszelkie gospodarczo użyteczne wyniki badań naukowych lub prac rozwojowych, jak dotąd nieskomercjalizowanych.
Konkurs miał na celu wyłonienie trzech projektów, które dzięki wsparciu w wysokości po 100 tys. zł, będą miały szansę na zwiększenie tzw. poziomu gotowości technologicznej, czyli podjęcie skutecznych działań w przyszłości, aby wprowadzić te produkty na rynek – wyjaśnia dr hab. inż. Mirosław Świercz, prorektor ds. rozwoju Politechniki Białostockiej. – Brak nakładów zatrzymuje te pomysły gdzieś na trzecim, czwartym poziomie gotowości technologicznej. Dla porównania, pierwszy poziom gotowości technologicznej to jest sam pomysł działania jakiegoś urządzenia, a poziom dziewiąty – to w zasadzie gotowy do produkcji prototyp, działający, przetestowany w warunkach praktycznych – dodaje.
Budżet konkursu wynosił 300 tys. zł. Oceniono w sumie osiem wniosków, z których ostatecznie trzy uzyskały dofinansowanie. Najwyższą ilość punktów zdobyli badacze z Politechniki Rzeszowskiej, którzy pracują nad biokompozytem polimerowym PHBV opartym na zużytych fusach kawy. Docelowo ma to być materiał stosowany w produkcji wyrobów użytkowych. Innym projektem realizowanym w ramach konkursu będzie modułowy światłowodowy system pomiaru naprężeń powstający na Politechnice Lubelskiej. Z kolei inżynierowie z Politechniki Białostockiej przygotowują demonstrator stołu probierczego do diagnostyki wstępnej wtryskiwaczy gazowych, w tym wodorowych. Urządzenie opracowano z myślą o rynku motoryzacyjnym.
Podjęliśmy się wyzwania, by w sposób szczegółowy opracować konstrukcję stołu probierczego i produktu komputerowego, wykonać prototyp i przeprowadzić badania w jednej z firm, z którą nawiążemy współpracę w zakresie komercjalizacji. Urządzenie posłuży do szybkiej diagnostyki wtryskiwaczy gazowych stosowanych w silnikach spalinowych. Takich rozwiązań na rynku brakuje, a dzięki niemu będziemy mogli w sposób efektywny i szybki sprawdzić, czy wtryskiwacz eksploatowany może być dalej użytkowany, czy powinien być poddany ewentualnej regulacji albo regeneracji, a może wycofany z eksploatacji. Ocena wtryskiwacza to działanie mające wpływ na emisję spalin silnika – wyjaśnia dr hab. inż. Dariusz Szpica z Katedry Budowy i Eksploatacji Maszyn na Wydziale Mechanicznym Politechniki Białostockiej.
Sieć Politechniczna Via Carpatia to projekt, który zainicjowano w kwietniu 2022 roku. Nawiązuje do szlaku Via Carpatia, który połączy siedem państw: Polskę, Litwę, Słowację, Bułgarię, Grecję, Rumunię i Węgry. W przedsięwzięciu biorą udział trzy uczelnie: Politechnika Białostocka, Politechnika Lubelska i Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza. Głównym celem ich współpracy jest wykorzystanie wiedzy i doświadczenia społeczności akademickiej, zarówno pracowników naukowych, jak i studentów. Sieć prowadzi wspólne działania w trzech obszarach: kształcenie, nauka i komercjalizacja.
MK