Aktualności
Konkursy
10 Maja
Opublikowano: 2023-05-10

Sieć Via Carpatia rozdzieliła 300 tys. zł na rozwój uczelnianych wynalazków

Biokompozyt polimerowy oparty na zużytych fusach kawy, modułowy światłowodowy system pomiaru naprężeń oraz demonstrator stołu probierczego do diagnostyki wstępnej wtryskiwaczy gazowych, w tym wodorowych – to wynalazki opracowane na uczelniach Politechnicznej Sieci Via Carpatia. Właśnie otrzymały wsparcie na zwiększenie tzw. poziomu gotowości technologicznej.

Konkurs „INNOSPIN – demonstratory dla międzyuczelnianych zespołów badawczych” został zorganizowany w ramach Politechnicznej Sieci Via Carpatia im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Wzięły w nim udział zespoły badawcze z trzech uczelni: Politechniki Białostockiej, Politechniki Lubelskiej i Politechniki Rzeszowskiej im. Ignacego Łukasiewicza. Zgłaszały one wszelkie gospodarczo użyteczne wyniki badań naukowych lub prac rozwojowych, jak dotąd nieskomercjalizowanych.

Konkurs miał na celu wyłonienie trzech projektów, które dzięki wsparciu w wysokości po 100 tys. zł, będą miały szansę na zwiększenie tzw. poziomu gotowości technologicznej, czyli podjęcie skutecznych działań w przyszłości, aby wprowadzić te produkty na rynek – wyjaśnia dr hab. inż. Mirosław Świercz, prorektor ds. rozwoju Politechniki Białostockiej. – Brak nakładów zatrzymuje te pomysły gdzieś na trzecim, czwartym poziomie gotowości technologicznej. Dla porównania, pierwszy poziom gotowości technologicznej to jest sam pomysł działania jakiegoś urządzenia, a poziom dziewiąty – to w zasadzie gotowy do produkcji prototyp, działający, przetestowany w warunkach praktycznych – dodaje.

Budżet konkursu wynosił 300 tys. zł. Oceniono w sumie osiem wniosków, z których ostatecznie trzy uzyskały dofinansowanie. Najwyższą ilość punktów zdobyli badacze z Politechniki Rzeszowskiej, którzy pracują nad biokompozytem polimerowym PHBV opartym na zużytych fusach kawy. Docelowo ma to być materiał stosowany w produkcji wyrobów użytkowych. Innym projektem realizowanym w ramach konkursu będzie modułowy światłowodowy system pomiaru naprężeń powstający na Politechnice Lubelskiej. Z kolei inżynierowie z Politechniki Białostockiej przygotowują demonstrator stołu probierczego do diagnostyki wstępnej wtryskiwaczy gazowych, w tym wodorowych. Urządzenie opracowano z myślą o rynku motoryzacyjnym.

Podjęliśmy się wyzwania, by w sposób szczegółowy opracować konstrukcję stołu probierczego i produktu komputerowego, wykonać prototyp i przeprowadzić badania w jednej z firm, z którą nawiążemy współpracę w zakresie komercjalizacji. Urządzenie posłuży do szybkiej diagnostyki wtryskiwaczy gazowych stosowanych w silnikach spalinowych. Takich rozwiązań na rynku brakuje, a dzięki niemu będziemy mogli w sposób efektywny i szybki sprawdzić, czy wtryskiwacz eksploatowany może być dalej użytkowany, czy powinien być poddany ewentualnej regulacji albo regeneracji, a może wycofany z eksploatacji. Ocena wtryskiwacza to działanie mające wpływ na emisję spalin silnika – wyjaśnia dr hab. inż. Dariusz Szpica z Katedry Budowy i Eksploatacji Maszyn na Wydziale Mechanicznym Politechniki Białostockiej.

Sieć Politechniczna Via Carpatia to projekt, który zainicjowano w kwietniu 2022 roku. Nawiązuje do szlaku Via Carpatia, który połączy siedem państw: Polskę, Litwę, Słowację, Bułgarię, Grecję, Rumunię i Węgry. W przedsięwzięciu biorą udział trzy uczelnie: Politechnika Białostocka, Politechnika Lubelska i Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza. Głównym celem ich współpracy jest wykorzystanie wiedzy i doświadczenia społeczności akademickiej, zarówno pracowników naukowych, jak i studentów. Sieć prowadzi wspólne działania w trzech obszarach: kształcenie, nauka i komercjalizacja.

MK

 

Dyskusja (0 komentarzy)