Siedem projektów, w tym cztery uczelniane i trzy instytutowe, będzie realizowanych w ramach polsko-chińskiego konkursu bilateralnego, prowadzonego wspólnie przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju oraz Ministerstwo Nauki i Technologii Chińskiej Republiki Ludowej (MOST).
To już druga edycja tego konkursu. Aplikacje mogły składać instytucje badawcze, instytucje szkolnictwa wyższego oraz małe i średnie przedsiębiorstwa prowadzące działalność B+R. W pierwszej, rozstrzygniętej przeszło półtora roku temu, do finansowania skierowano sześć projektów o łącznej wartości 3 mln euro. Ich autorami byli naukowcy z: Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, Politechniki Wrocławskiej, Uniwersytetu Jagiellońskiego, Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, Instytutu Wysokich Ciśnień PAN i Instytutu Genetyki Człowieka PAN w Poznaniu.
W drugim konkursie wyłoniono kolejnych siedem przedsięwzięć badawczych. Wśród laureatów znaleźli się ponownie naukowcy z Politechniki Wrocławskiej, którzy pracować będą nad nowymi technologiami wczesnego ostrzegania, zapobiegania oraz kontroli wycieków siarkowodoru na terenach rafineryjnych. Na Politechnice Gdańskiej realizowany będzie projekt „Zrównoważony rozwój recyklingu zużytych opon poprzez funkcjonalizację”, z kolei inżynierowie z Politechniki Warszawskiej zajmą się ultraszybką transmisją w świetle widzialnym w oparciu o matryce opto-elektronicznych elementów GaN i wydajnych widmowo formatów modulacji. Badacze z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu podejmą się opracowania wielofunkcyjnych nanosystemów do teranostyki chorób niedokrwiennych serca.
Kolejne zwycięskie projekty prowadzone będą w: Instytucie Podstawowych Problemów Techniki PAN („Natryskiwane, wielofunkcyjne hydrożele z nanowłóknami do politerapii w zabiegach gojenia ran”), Głównym Instytucie Górnictwa („Badania i rozwój kluczowych technologii i procesów dla produkcji wysokoenergetycznego paliwa węglowodorowego z osadów ściekowych na drodze upłynniania hydrotermalnego i katalitycznego uszlachetnienia produktów”) oraz Instytucie Niskich Temperatur i Badań Strukturalnych Polskiej Akademii Nauk („Optymalizacja wydajności laserów dużej mocy przez kontrolę struktury”)
MK, źródło: NCBR
Lista rankingowa polsko-chińskiego konkursu bilateralnego