Justyna Bronowicka, studentka Uniwersytetu Wrocławskiego, została zwyciężczynią konkursu Stena Circular Economy Award promującego ideę gospodarki o obiegu zamkniętym. Doceniono jej „Sklep samozaopatrujący”, którego głównym celem jest upcykling starych ubrań oraz edukacja w zakresie ekologii.
Konkurs Stena Circular Economy Award – Lider Gospodarki Obiegu Zamkniętego organizowany jest od 2017 roku. Honoruje przedsiębiorców i przedstawicieli środowiska akademickiego, których pomysły związane są z obszarem gospodarki o obiegu zamkniętym (GOZ). W tym roku w kategorii projektów studenckich za najlepszy uznano „Sklepu samozaopatrujący”, którego głównym celem jest upcykling starych ubrań oraz edukacja w zakresie ekologii i GOZ.
– Projekt zakłada stworzenie miejsca, gdzie konsumenci mogą zostawić zużyte ubrania, które następnie poddane zostaną procesowi upcyklingu. Natomiast za naprawę i ponowne doprowadzenie ubrań do użytku będą odpowiedzialni seniorzy chcący spędzić czas w pożyteczny i kreatywny sposób – tłumaczy autorka pomysłu Justyna Bronowicka (na fot.) z Uniwersytetu Wrocławskiego, która w nagrodę otrzymała laptop oraz grant w wysokości 10 tys. zł na realizację zgłoszonego pomysłu.
Pierwszym etapem cyklu w „Sklepie samozaopatrującym” jest przekazanie starych, niechcianych lub uszkodzonych ubrań przez konsumentów. Wiele osób rozumie potrzebę dbania o środowisko naturalne i aktywnie wspiera inicjatywy, które mają na celu ograniczenie generowania odpadów, jednak jeżeli samo poczucie odpowiedzialności nie wystarczy, to dla darczyńców przewidziano drobną gratyfikację w postaci nowej części garderoby, biletu do instytucji kulturalnej lub biletu na komunikację miejską. W następnym etapie odbywa się skategoryzowanie odzieży. Ubrania nienadające się do upcyklingu trafiają do profesjonalnej utylizacji, co samo w sobie stanowi korzyść z punktu widzenia zarządzania odpadami. Konsumenci często nie wiedząc co zrobić z zepsutą odzieżą wyrzucają ją do nieodpowiedniego kontenera lub, co gorsza, palą czy wyrzucają do lasu. Tekstylia przeznaczone do dalszego wykorzystania są prane, dezynfekowane i – jeżeli tego wymagają – naprawiane przez seniorów-wolontariuszy. Gotowe ubrania trafiają do osób potrzebujących, ale także do konsumentów, którzy chcące zaopatrywać się w ekologicznie i etycznie wyprodukowane ubrania.
W tej kategorii przyznano także dwa wyróżnienia. Zespół studentek Politechniki Łódzkiej w składzie: Magdalena Kierzek, Paulina Wielec i Amanda Nowaczyk wyróżniono za projekt aplikacji służącej do rozpoznawania rodzaju odpadu i tym samym ułatwiającej skuteczny recykling. Aplikacja umożliwia dokładną segregację śmieci na poziomie konsumenta. Można tego dokonać na dwa sposoby: poprzez rozpoznawanie śmieci na podstawie dedykowanej wyszukiwarki lub wykonując z poziomu aplikacji zdjęcie, które następnie, po przeanalizowaniu przez system, pozwala określić specyfikację tych odpadów i miejsce, w którym można je wyrzucić. Istnieje również opcja ręcznego wyszukiwania informacji o konkretnych odpadach.
Z kolei Karolina Wodnicka z Akademii Sztuki w Szczecinie została wyróżniona za ekologiczne opakowanie na kanapki. Głównym założeniem jej projektu jest przejście z klasycznego plastikowego, nieprzyjaznego środowisku opakowania, na pudełko organiczne, papierowe, zawierające nasiona roślin. Z pudełka po posadzeniu w ziemi wyrastają rośliny. Opakowanie zostało zaprojektowane tak, że nie potrzebuje kleju, a ilość wymaganego do jego stworzenia materiału została zminimalizowana. Podczas produkcji papieru do pulpy dodawane są nasiona, zmieniając każde opakowanie w potencjalną sadzonkę. Dzięki temu pudełko, zachowując stuprocentową funkcjonalność, w bardzo prosty sposób może zyskać drugie, ekologiczne życie. Niezależnie od tego, czy zostanie ono wyrzucone na trawnik, czy zdecydujemy się na „posadzenie” go w domu. Wszystko, co należy zrobić, to zwilżyć kartę i poczekać kilka dni aż nasiona zaczną kiełkować. Po posadzeniu w ziemi możemy stworzyć unikalny ogródek ziołowy lub kwiatowy.
W dobie wyczerpujących się zasobów naturalnych jednym z priorytetów Unii Europejskiej stało się przejście z modelu gospodarki linearnej, na cyrkularny, czyli o obiegu zamkniętym, zakładającym wykorzystywanie odpadów z wytworzonych produktów, odzyskiwanie cennych zasobów i ponownie wprowadzanie ich do procesów produkcyjnych. To między innymi dlatego coraz więcej firm poszukuje efektywnych rozwiązań pozwalających na ograniczenie negatywnego wpływu produkcji na środowisko naturalne. Konkurs organizowany przez Stena Recycling od trzech lat promuje najlepsze praktyki z tego obszaru, zwiększając świadomość tych ważnych społecznie i ekonomicznie zagadnień.
– Konkurs Stena Recycling zachęca firmy i studentów do efektywnego i mniej schematycznego myślenia o tym, jak zwiększać pozytywny wpływ produktów i usług na otoczenie. Tego typu zachowania i strategie, uwzględniające ideę GOZ, będą miały wielkie znaczenie, gdy po pokonaniu epidemii, gospodarka zacznie się z powrotem rozpędzać. Nie zapominamy także o ważnej roli edukacyjnej konkursu. Rośnie grupa przedstawicieli młodego pokolenia, którzy świadomie wybierają produkty, usługi, a nawet profesje, zmniejszające negatywny wpływ na środowisko – mówi Piotr Bruździak, przewodniczący jury konkursu.
Stena Recycling jest liderem kompleksowych rozwiązań w dziedzinie gospodarowania odpadami oraz usług środowiskowych na rynku polskim i skandynawskim. Przetwarza wszystkie rodzaje odpadów w ramach kilku obszarów biznesowych: metali żelaznych i nieżelaznych, papieru i plastiku, elektroniki oraz odpadów niebezpiecznych i innych. W Polsce Stena Recycling jest obecna od 18 lat. Współpracując z ponad 2000 przedsiębiorstw, przetwarza łącznie ponad 600 tys. ton odpadów w ciągu roku.
MK