Aktualności
Konkursy
03 Czerwca
Źródło: www.tu.kielce.pl
Opublikowano: 2019-06-03

Studenci Politechniki Świętokrzyskiej mistrzami świata!

Zespół Impuls tworzony przez studentów Politechniki Świętokrzyskiej wygrał międzynarodowe zawody łazików marsjańskich – University Rover Challenge, które odbyły się w Stanach Zjednoczonych. Wśród 36 ekip z całego świata w konkursowe szranki stanęło osiem polskich drużyn.

University Rover Challenge to prestiżowe międzynarodowe zawody, w których rywalizują najlepsi studenci-konstruktorzy robotów marsjańskich. Uznawane są za nieoficjalne mistrzostwa świata w tej konkurencji. Odbywają się na amerykańskiej pustyni w stanie Utah w pobliżu analogu bazy marsjańskiej MDRS. Zespoły konkurują w zadaniach takich jak: zebranie próbki, symulowane wsparcie astronauty, przejazd przez trudny teren i serwisowanie sprzętu. Muszą również zaprezentować swoje łaziki i zastosowane w nich rozwiązania technologiczne. Zespoły z polskich uczelni uczestniczą w konkursie od 2009 roku i mają na swoim koncie liczne sukcesy, w tym kilkukrotne triumfy. W 2011 roku zwyciężył łazik Magma2, przygotowany na Politechnice Białostockiej. W 2013 i 2014 roku studenci z PB zajmowali ponownie pierwsze miejsca z łazikiem Hyperion i Hyperion 2. W 2015 i 2016 roku najlepsza okazywała się drużyna Legendary Rover Team z Politechniki Rzeszowskiej. Z kolei w ubiegłym roku na najwyższym stopniu podium stanął PCz Rover Team z Politechniki Częstochowskiej.

W tegorocznych zawodach wzięło udział 36 drużyn z dziesięciu krajów świata. Najlepszy okazał się zespół Impuls z Politechniki Świętokrzyskiej (362,87 pkt.), który przed rokiem zajął trzecie miejsce. Drużyna Impuls to czołówka światowa. Kielecka ekipa do tej pory dwukrotnie zajmowała drugie miejsce, a w 2018 roku zwyciężyła w europejskiej edycji ERC, która odbyła się w Starachowicach. Drugą lokatę w tegorocznym konkursie wywalczyli studenci z zespołu Ryerson Rams Robotics, reprezentujący kanadyjski Ryerson University (329,5 pkt.). Na trzecim stopniu podium uplasował się amerykański zespół Stanford Student Robotics, z prestiżowego Stanford University (323,2 pkt.).

W konkursie wystartowało też siedem innych zespołów z Polski. PCz Rover Team, reprezentujący Politechnikę Częstochowską, zajął 4. miejsce (312,49 pkt.), Legendary Rover Team z Politechniki Rzeszowskiej – 13. miejsce (259,41 pkt.), AGH Space Systems z Akademii Górniczo-Hutniczej – 20. miejsce (218,45 pkt.), KNR z Politechniki Warszawskiej – 21. miejsce (214,35 pkt.), SKA Robotics z Politechniki Warszawskiej – 23. miejsce (207,59 pkt.), Argo z Politechniki Białostockiej – 28. miejsce (189,77 pkt.), a Project Scorpio z Politechniki Wrocławskiej – 36. miejsce (82,93 pkt.).

MK

Źródło: PAP, Politechnika Świętokrzyska

 

Dyskusja (0 komentarzy)