Aktualności
Konkursy
13 Marca
Opublikowano: 2024-03-13

Studenci UW najlepsi na University Physics Competition 2023

Studenci z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego zdobyli złoty medal w konkursie University Physics Competition 2023. W rywalizacji wzięło udział 466 drużyn z ośrodków naukowych z całego świata, w tym 8 ze stołecznej uczelni.

Studenci Uniwersytetu Warszawskiego już ósmy rok z rzędu wzięli udział w University Physics Competition. To zawody drużynowe, w których uczestniczą studenci studiów I stopnia z całego świata. Rywalizacja polega na przygotowaniu pracy naukowej na jeden z dwóch zadanych tematów. Na rozwiązanie problemu, przeprowadzenie symulacji, napisanie pracy i wysłanie jej do organizatorów mają zaledwie 48 godzin. Zawody rozegrano na początku listopada ubiegłego roku, a ich wyniki właśnie ogłoszono.

W rywalizacji wzięło udział aż 466 drużyn z ośrodków naukowych z całego świata, w tym osiem z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Oprócz złota studenci stołecznej uczelni zdobyli także trzy srebrne i dwa brązowe medale.

Kosmiczni nurkowie i fani trampoliny

Pierwszy z tegorocznych problemów, z jakim zmierzyli się uczestnicy zawodów – „Space Diving” – dotyczył skoczka spadochronowego, który po wyniesieniu poza ziemską atmosferę, opuszcza rakietę w skafandrze kosmicznym ze spadochronem, aby zejść z powrotem na powierzchnię Ziemi.  Drużyny musiały przeanalizować wyzwania i niebezpieczeństwa związane z takim zejściem, a także obliczyć, jaka byłaby maksymalna wysokość, z
której skoczek mógłby pomyślnie wrócić na Ziemię.

Drugi z problemów – „Trampoline Jumping” – dotyczył trojga dzieci o różnej masie, skaczących na trampolinie. Uczestnicy, mając dane na temat maksymalnej wysokości, na jaką może odbić się każde z dzieci, skaczące osobno na trampolinie, mieli obliczyć maksymalną wysokość, jaką może osiągnąć każdy skoczek w przypadku, gdy cała trójka skacze razem. Właśnie za rozwiązanie tego problemu zespół studentów z Wydziału Fizyki UW (Jerzy Gamdzyk, Jan Kossacki, Andrzej Tyc), zdobył jeden z trzech przyznanych za to zadanie złotych medali.

Drużyny z Wydziału Fizyki zdobyły także trzy srebrne i dwa brązowe medale. Srebro przypadło drużynom w składzie: Joanna Mędrzycka, Krzysztof Dankowski, Maciej Szyszko oraz Gniewoj Michalewski, Filip Baciak i Mateusz Kamiński, a także Krystyna Syty, Krzysztof Rak i Victoria Vasileuskaya, zaś brąz trafił w ręce Olgierda Żurka, Adama Warownego i Jakuba Wróbla oraz Maksymiliana Wdowiarza-Bilskiego, Piotra Borodako i Bartłomieja Lecha. Opiekunem wszystkich drużyn był Michał Zdziennicki, prezes Koła Turnieju Fizyków i student kierunku Quantum Physics and Chemistry – Individual Research Studies na Wydziale Fizyki UW, jeden z zeszłorocznych zwycięzców Międzynarodowego Turnieju Fizyków (International Physicists’ Tournament).

źródło: FUW

Dyskusja (0 komentarzy)