Aktualności
Konkursy
05 Grudnia
Źróło: www.p.lodz.pl
Opublikowano: 2018-12-05

Studenci z Politechniki Łódzkiej zbudowali najlepszy most

Grupa studentów z Wydziału Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska Politechniki Łódzkiej, występująca pod nazwą „Drewniacy”, zajęła pierwsze miejsce w IV Ogólnopolskim Konkursie Mostów Drewnianych 2018 w Białymstoku. Po złoto w tym konkursie sięgnęli już po raz drugi. 

Konstrukcja podwieszana została zaprojektowana w oparciu o rozwiązania ciesielskie wiązarów wieszarowych, na bazie nowoczesnych połączeń. Projekt wykonania zwycięskiego mostu rozpoczął się pod koniec września 2017 roku. Regulamin konkursu zawierał dość restrykcyjne zasady dotyczące wykorzystania elementów o danych przekrojach oraz łącznikach, przez co możliwość zastosowania ciekawych i rozsądnych rozwiązań była mocno ograniczona.

– Nasze rozważania dotyczyły również wzoru i „przelicznika kosztów”, ponieważ każdy metr sześcienny deski czy belki, każdy gwóźdź i wkręt, kosztował nas określoną ilość talarów, a im więcej talarów, tym gorszy wynik ostateczny. W konkursie chodziło o to, aby przy ściśle narzuconych ograniczeniach geometrycznych wykonać most, który przeniesie jak największe obciążenie, możliwie jak najniższym kosztem. Jednocześnie należało pamiętać,  aby przy obciążaniu doszło do jak najmniejszego ugięcia. Po próbnym obciążaniu wiedzieliśmy już, co należy poprawić, aby wzmocnić najsłabsze elementy naszej konstrukcji. Podczas konkursu w 2017 roku nasz most przeniósł 68,40 kN. Wynik ten dał nam wówczas zwycięstwo – mówi Karolina Pietrusińska, studentka budownictwa na PŁ.

Tym razem „Drewniacy” postawili sobie poprzeczkę jeszcze wyżej. Ich most przeniósł ciężar o prawie 12 kN większy niż w poprzednim roku, dokładnie – 80,89 kN, a ich drugi z rzędu trumf stał się faktem. „Drewniacy” to grupa studentów z Wydziału Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska PŁ: Karolina Pietrusińska, Jarosław Rogala, Patryk Piątkowski, Łukasz Sobola i Paweł Tomaszewski. Ich zdaniem przepis na sukces w konkursie budowy mostu to połączenie tradycji z nowoczesnością. Udział w tym wydarzeniu pozwolił im zweryfikować założenia projektowe z rzeczywistością, a sam montaż mostu wymusił na nich szybkie podejmowanie decyzji w pracy zespołowej.

Małgorzata Trocha

Dyskusja (0 komentarzy)