Aktualności
Konkursy
10 Czerwca
Źródło: Enactus Poland
Opublikowano: 2022-06-10

Studenci z UE w Poznaniu najlepsi w finale Enactus Poland

Studenci Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu zwyciężyli w finale Enactus Poland National Competition – największym w Polsce konkursie projektów społecznych. Wydarzenie odbyło się 9 czerwca w Kinotece PKiN w Warszawie.

Enactus jest inicjatywą zrzeszającą ambitnych studentów, którzy stawiają pierwsze kroki w świecie liderów biznesowych. Pod okiem doświadczonych opiekunów, z pełnym zaangażowaniem planują i realizują autorskie projekty. Wykorzystują nowinki technologiczne, tworząc innowacyjne modele biznesowe, których celem jest wsparcie społeczności lokalnych. Głównymi założeniami studenckich idei jest poprawa jakości w trzech obszarach: biznesowym, społecznym i ekologicznym.

Konkurs jest jedynym takim wydarzeniem, na którym młodzi przedsiębiorcy-studenci prezentują swoje start-upy biznesowemu jury. W krajowym finale Enactus Poland 2022 wzięli udział studenci z siedmiu uczelni: Politechniki Poznańskiej, Politechniki Łódzkiej, Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Politechniki Warszawskiej i Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Nowatorskie aplikacje, energooszczędne technologie czy systemy pomocy dla osób w potrzebie stworzone przez studenckie zespoły oceniło ponad stu prezesów i członków zarządów największych polskich i zagranicznych spółek.

Za najlepszą uznano aplikację „Milo”, która pomaga osobom mierzącym się z problemami chorób psychicznych. To pomysł studentów Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. Stworzyli oni innowacyjny system sztucznej inteligencji wykrywający zmiany nastroju, depresję i potencjalne zagrożenie samobójstwem. Jest dedykowany osobom po pobycie w szpitalu psychiatrycznym, w jego trakcie oraz jako codzienne wsparcie w trakcie leczenia.

Autorzy nowatorskiego rozwiązania zwracają uwagę, że do 2030 roku depresja stanie się pierwszą najczęściej diagnozowaną jednostką chorobową na świecie. Dodają, że młodych osób nie stać na cotygodniową terapię, a publiczna służba zdrowia jest zbyt obciążona, by wszystkim pomóc. W 2020 r. telefon zaufania zarejestrował aż 7 razy więcej rozmów na temat myśli samobójczych niż cztery lata wcześniej.

Nasza aplikacja zawiera opcję journalingu, chat-bota oraz możliwość komunikacji z psychologiem, terapeutą lub psychiatrą. System jest oparty na sztucznej inteligencji, dzięki czemu analizuje zachowania użytkownika oraz jego nastroje. „Milo” łączy wiele rozwiązań w jedno narzędzie, które pomoże szczególnie młodym ludziom w uporaniu się z problemami i umożliwi szybszy oraz tańszy sposób na uzyskanie specjalistycznej pomocy – mówi Aleksandra Hamrol, liderka zespołu, który będzie reprezentować Polskę w finale Enactus World Cup 2022 w Puerto Rico.

Drugie miejsce zajęli studenci Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, których projekt „Sober” koncentruje się na ekologii i na idei świadomej konsumpcji. Ostatnie miejsce na podium zajęli żacy ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, autorzy projektu „Piccy” – polega on na sprzedaży bluz szytych przez polską szwalnię, na których haft stworzony jest przez dzieci chore onkologicznie.

Enactus to powstała pod nazwą SIFE w 1975 roku w Stanach Zjednoczonych międzynarodowa organizacja non-profit, która wspiera studentów ponad 1700 uczelni w 36 krajach. Jest to największe na świecie stowarzyszenie łączące świat akademicki ze światem biznesu. Główną jednostkę Enactus stanowi Enactus World Headquarters w Springfield w stanie Missouri, którego częścią jest departament zagraniczny – Enactus International. W poszczególnych państwach działają organizacje koordynujące krajowe edycje programu Enactus. Przedsięwzięcie łączy studentów, wykładowców i liderów biznesu, menedżerów oraz firmy, które przedsiębiorczością odpowiadają na wyzwania ekonomiczne, ekologiczne i społeczne, wspierając rozwój lokalnych społeczności.

MK

 

Dyskusja (0 komentarzy)