Aktualności
Konkursy
14 Czerwca
Źródło: www.pwr.edu.pl
Opublikowano: 2019-06-14

Studenci z Wrocławia zwycięzcami międzynarodowego konkursu architektonicznego

Projekt Anny Domagały i Jakuba Pietruchy z Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej został uznany za najlepszy w konkursie The International Finsa Award for Architects & Designers. Studenci będą teraz nadzorować budowę zaprojektowanego przez siebie pawilonu. 

Międzynarodowa Nagroda Finsa zachęca do zgłębienia tematu wykorzystania w budownictwie drewna oraz innych ekologicznych i recyklingowalnych materiałów, by następnie użyć tę wiedzę w praktyce – projektując konkretny obiekt. Organizatorem konkursu jest brytyjskie przedsiębiorstwo Finsa produkujące płyty wiórowe i MDF. Swoje prace mogli przesyłać zarówno studenci architektury i desingu, jak i absolwenci, którzy ukończyli naukę nie dawniej niż pięć lat temu.

Tegorocznym zadaniem było zaprojektowanie Woodside Pavilon – tymczasowej struktury przeznaczonej dla lokalnej społeczności z myślą o organizowaniu tam najróżniejszych wydarzeń artystycznych. Miejsce ma zachęcać do zaangażowania i współdziałania grup mieszkańców, które na co dzień nie mają okazji, by się poznać, a tym bardziej do wspólnych działań z artystami. Projektanci musieli wziąć pod uwagę, że pawilon powinien być modułowy, a przez to łatwy do złożenia, przetransportowania w inne miejsce, ustawienia na nowo i wykorzystania do innego celu. Koszt budowy nie mógł przekroczyć 15 tys. funtów. Organizatorzy zachęcali do użycia materiałów produkowanych przez Finsa. Nagrodą dla laureatów jest realizacja projektu. Pawilon powstanie w Woodside, będącej częścią miasta portowego Birkenhead na obrzeżach Liverpoolu. Jego projektanci zostaną zaproszeni do nadzorowania budowy.

Zgłaszane prace oceniało międzynarodowe grono profesjonalistów – byli to zarówno naukowcy, jak i czołowi projektanci: prof. John Hyatt z Liverpool John Moore’s University, Paula Basnett z Wirral Chamber of Commerce, Ligia Nunes z ASF International, dr Andrew Crompton z University of Liverpool i Alfonso Femía, założyciel Atelier(s) Alfonso Femía (AF517).

Za najlepszy uznali oni projekt studentów Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej: Anny Domagały (III rok) i Jakuba Pietruchy (I rok). Oboje są członkami koła naukowego LabDigiFab, a ich praca powstawała pod okiem opiekuna koła prof. Jacka Kościuka. Zaproponowali oni imponującą konstrukcję, która swoją formą nawiązuje do… niemieckiego U-bota.

– Bardzo długo poszukiwaliśmy jakiegoś motywu czy elementu, który zainspiruje nas i będzie wiązał się z lokalną tradycją i kulturą – opowiada Jakub. – Jedną z atrakcji turystycznych tego miejsca jest muzeum prezentujące właśnie U-boota. Można tam m.in. obejrzeć wnętrze łodzi, posłuchać o jej budowie, życiu na pokładzie oraz oczywiście o drugiej wojnie światowej.

– Drugim powodem był fakt, że historia Woodside jest ściśle związana z funkcjonowaniem tam promu – dodaje Anna. – Dzięki przeprawie wieś rozwijała się i to wokół niej koncentrowało się życie.

Pawilon zaprojektowany przez Annę i Jakuba będzie się składał z dwóch części: zewnętrznej (tworzącej dwa trakty spacerowe) o wysokości 11 metrów i długości 40 m oraz wewnętrznej o wymiarach 32 × 6 m.

– Można ją podzielić na cztery mniejsze pomieszczenia w zależności od potrzeb – tłumaczy Anna. – Dzięki temu można tam będzie zorganizować zarówno dużą dyskusję czy pokaz filmowy, jak i kilka mniejszych spotkań czy warsztatów jednocześnie.

Jeden z krótszych boków pawilonu będzie miał też podest z widownią, dzięki czemu będzie przestrzenią idealną na różnego rodzaju koncerty czy występy. Konstrukcja – choć bardzo duża – zgodnie z wymaganiami organizatorów jest łatwa do złożenia i przeniesienia. Jak tłumaczą studenci, tworzą ją powtarzalne elementy – drewniane belki i panele (według wyliczeń studentów – około 900 metrów kwadratowych tego materiału) oraz panele ze szkła. Koszt budowy panelu młodzi architekci obliczyli na 1592 funty (bez kosztów drewna, bo zapewniają je organizatorzy). Prace ruszą niedługo, bo konstrukcja ma być dostępna dla mieszkańców Woodside latem.

Lucyna Róg, źródło: PWr

Dyskusja (0 komentarzy)