Aktualności
Konkursy
05 Grudnia
Źródło: WSIiZ w Rzeszowie
Opublikowano: 2022-12-05

Studenci z WSIiZ w Rzeszowie na podium międzynarodowego konkursu

Studenci Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie zajęli 3 miejsce w międzynarodowym konkursie biznesowym University BOSS. Zadaniem uczestników było poprowadzenie wirtualnego biura podróży.

University BOSS to międzynarodowy konkurs biznesowy organizowany przez firmę REVAS Business Simulation Games. Adresowany jest do studentów uczelni z Europy i Indii. Za pomocą symulacji biznesowych uczestnicy mogą sprawdzić swoje siły w prowadzeniu własnego biznesu. W tegorocznej edycji trzecie miejsce zajęli studenci z Finansowego Koła Naukowego FLOW działającego w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.

Przez 5 kolejnych tygodni (tj. 7 symulacyjnych miesięcy) uczestnicy konkursu prowadzili wirtualne biura podróży, które rywalizowały między sobą o zainteresowanie klientów i najwyższe pozycje na rynku. Zespół w składzie: Anna Gacek (drugi rok na kierunku zarządzanie, studia I stopnia), Marlena Szczur (drugi rok na kierunku zarządzanie, studia anglojęzyczne I stopnia) oraz Jakub Boratyn (drugi rok na kierunku zarządzanie, studia I stopnia) kierowali biurem podróży „TraWell”.

Konkurs był doskonałą okazją do sprawdzenia swojej wiedzy teoretycznej dotyczącej zarządzania biznesem w praktyce, podczas podejmowania decyzji w grze z wykorzystaniem symulacji. Studenci mieli dzięki temu okazję do sprawdzenia, jak funkcjonuje rynek, zdobyli umiejętności trafnego oceniania praw funkcjonowania rynku, a także mogli zrozumieć, co może mieć wpływ na popyt i zadowolenie klientów. Ponadto dowiedzieli się, czym jest „utracona sprzedaż”, a także o tym, co robić, aby do niej nie doprowadzić.

Wiedziałam, że będzie to dla nich ciekawe doświadczenie, które pozwoli im otworzyć oczy na pewne aspekty zarządzania biznesem. Tak właśnie jest z symulacjami biznesowymi. Jednak gry symulacyjne to coś więcej – studenci poza praktyczną wiedzą dotyczącą zarządzania firmą zdobyli również kompetencje, których nie da się opanować tylko w teorii – to umiejętność współpracy zespołowej, podziału zadań w zespole i komunikacji, co z pewnością przyda im się na każdym kolejnym etapie ich życia – mówi Karolina Palimąka, opiekunka FKN FLOW.

Przez pierwsze 3 rundy zespół „TraWell” podejmował bardzo zachowawcze decyzje, z czasem jednak jego członkowie zdecydowali się zmienić strategię działania, niezmiennie utrzymując wysokie pozycje w zakresie zadowolenia personelu oraz klientów, a także działalności w kierunku rozwoju biznesu. Ostatecznie po 7 (wirtualnych) miesiącach działalności biura, „TraWell” zakończył swoje rozgrywki z trzecim wynikiem wśród wszystkich biorących udział w konkursie zespołów reprezentujących Europę.

Udział w konkursie umożliwił mi m.in. zapoznanie się z zagadnieniami zarządzania zasobami występującymi w firmie. Dzięki symulacji mogliśmy bez angażowania własnych pieniędzy sprawdzić się w prowadzeniu przedsiębiorstwa. To niezwykłe doświadczenie otworzyło nam oczy i ukazało, jak obciążające jest podejmowanie decyzji w biznesie, na które czasami wpływ mają zdarzenia losowe. Nie wszystko da się przewidzieć, jednak prognozowanie, planowanie i dokładna analiza działań konkurencji i aktualnych trendów na rynku pozwala ograniczyć ryzyko i osiągać dobre rezultaty – zaznacza Jakub Boratyn.

Jego koleżanka, Anna Gacek, dodaje, że organizatorzy na początku rozgrywek przekazali wprawdzie informacje, w jaki sposób poruszać się w symulacji, jednak podejmowanie ostatecznych decyzji pozostawiono uczestnikom.

Pierwsze miejsce zajął zespół Amster reprezentujący Nyenrode Business Universiteit z Holandii, a drugie – Afro travel z University of Bradford School of Management z Anglii.

źródło: WSIiZ

Dyskusja (0 komentarzy)