Aktualności
Konkursy
20 Stycznia
Źródło: Wydział Fizyki UW
Opublikowano: 2023-01-20

Studenci z Wydziału Fizyki UW najlepsi w University Physics Competition 2022

Studenci z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego zdobyli złoty medal w konkursie University Physics Competition 2022. W rywalizacji wzięło udział 417 drużyn z ośrodków naukowych z całego świata.

University Physics Competition to zawody drużynowe, w których uczestniczą studenci studiów I stopnia. W czasie rozgrywek drużyny przygotowują pracę naukową na jeden z dwóch zadanych tematów. Na rozwiązanie problemu, przeprowadzenie symulacji, napisanie pracy i wysłanie jej do organizatorów mają zaledwie 48 godzin. Zawody rozegrano na początku listopada ubiegłego roku, a ich wyniki ogłoszono 17 stycznia. W rywalizacji wzięło udział 417 drużyn z ośrodków naukowych z całego świata, w tym 11 z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego.

Pierwszy z tegorocznych problemów, z jakim zmierzyli się uczestnicy zawodów – „Deflecting an Asteroid” – dotyczył nadlatującej w kierunku Ziemi asteroidy. Drużyny musiały obliczyć, w jakim momencie statek kosmiczny, umieszczony na niskiej orbicie okołoziemskiej musiałby wejść w kolizję z asteroidą, aby powstrzymać jej katastrofalne zderzenie z naszą planetą. Właśnie za rozwiązanie tego problemu zespół studentów z Wydziału Fizyki UW, w składzie Jan Dobrakowski, Wojciech Śmiałek, Ignacy Stachura, zdobył złoty medal.

Drugi z problemów – „FIFA Penalty Kicks” – dotyczył rzutów karnych wykonywanych w zawodach piłki nożnej. Uczestnicy mieli obliczyć m.in. z jaką początkową prędkością i pod jakim kątem strzelec powinien skierować piłkę w górny róg bramki, aby mieć największe szanse na udany strzał.

Studenci Uniwersytetu Warszawskiego już siódmy rok z rzędu wzięli udział w konkursie UPC. W tym roku, oprócz złota, zdobyli także 5 srebrnych i 2 brązowe medale.

źródło: Wydział Fizyki UW

Dyskusja (0 komentarzy)