Aktualności
Konkursy
02 Kwietnia
Opublikowano: 2020-04-02

Studenci ze Szczecina w finale konkursu „The Trail”

Zespół studentów Wydziału Budownictwa i Architektury Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie zakwalifikował się do finału międzynarodowego konkursu „The Trail” organizowanego przez największą firmę budowlaną na świecie Vinci Construction.

Studenci uczelni technicznych mogli zgłaszać projekty w jednym z trzech obszarów: budowa przyszłości, zrównoważone budownictwo i miasta nad i pod miastami. Zespół z WBiA ZUT zaprojektował hybrydowy Earthship – zmodyfikowaną wersję budynku samowystarczalnego. W projekcie połączono techniki budowania i technologie dotychczas wykorzystywane w różnych obszarach budownictwa i inżynierii środowiska. W swoim projekcie żacy ze Szczecina zaproponowali, że całe potrzebne ciepło i energię elektryczną będą produkować sami, wykorzystując do tego innowacyjne rozwiązania oparte na odnawialnych źródłach energii.

– Użytkowanie budynku związane będzie z powstawaniem ścieków, ale my te ścieki podzieliliśmy na trzy źródła, każde do innych celów. Z jednych będziemy odzyskiwać ciepło, inne będziemy filtrować i zawracać do domu, a jeszcze inne będą wykorzystywane do podlewania naszego ogródka warzywnego – powiedziała Shilpa Das, studentka z Indii studiująca w Szczecinie.

Projekt studentów ZUT to nietypowy Earthship – samowystarczalna ziemianka zbudowana z opon. Nowoczesna hybrydowa konstrukcja szkieletowa z prefabrykowanymi ścianami zewnętrznymi i wysoko zaawansowanymi rozwiązaniami instalacyjnymi pozwala na sterowanie i zarządzanie całym domem. To budynek w pełni przyjazny środowisku. Nawiązaniem do podstawowej idei Earthship jest przyjęte założenie, że minimum 70% materiałów do budowy budynku będzie pochodziło z surowców recyklingowych.

W wielkim finale zespół z ZUT powalczy z drużynami z całego świata o wyjątkową nagrodę. Najlepsi studenci zwiedzą największe budowy świata oraz odbędą praktykę w spółkach Vinci Construction w macierzystym kraju i będą mieli szansę na zatrudnienie. Do decydującej rywalizacji dojdzie 28 maja. Ze względu na epidemię SARS-CoV-2 zostanie przeprowadzona zdalnie.

źródło: ZUT

Dyskusja (0 komentarzy)