Aktualności
Konkursy
17 Lipca
Opublikowano: 2023-07-17

Studenci ZUT z wyróżnieniem w międzynarodowym konkursie młodych architektów

Studenci Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie zdobyli wyróżnienie honorowe w tegorocznym konkursie Kaira Looro International. Zadaniem, przed którym stanęli młodzi architekci, był projekt modelowego budynku szkoły w Afryce. Obiekt miał powstać we współpracy z lokalną społecznością i z wykorzystaniem naturalnych materiałów.

Kaira Looro International to architektoniczny konkurs non-profit dla studentów i młodych architektów, mający na celu wprowadzenie ich do świata zawodowego przez prestiżowe nagrody pieniężne, publikacje, budowę i staże w międzynarodowych firmach architektonicznych. Celem jest również podniesienie świadomości w społeczności międzynarodowej w zakresie tematyki pomocy nadzwyczajnej i humanitarnej oraz pozyskiwania funduszy na rozwój projektów humanitarnych. Wydarzenie stworzyła organizacja humanitarna Balouo Salo.

W tym roku uczestnicy mieli za zadanie zaprojektować modelowy budynek szkoły w Afryce. Parterowy obiekt miał być zaprojektowany tak, aby mógł powstać we współpracy z lokalną społecznością i z wykorzystaniem naturalnych materiałów. Wyróżnienie honorowe zdobyła praca studentów Wydziału Architektury Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego: Michała Pietrusiewicza, Justyny Błasiak i Krzysztofa Afeltowicza.

Zaprojektowali oni parterowy budynek szkoły podstawowej w Senegalu, swoim organicznym kształtem przypominający łódź, liść czy grot strzały. Wśród zaproponowanych materiałów dominują kamień, drewno i metal. Kolorystyką konstrukcja ma nawiązywać do tradycji, rozwiązań architektury zrównoważonej i ekologii, a smukłą, horyzontalną sylwetką do historii regionu. Projekt charakteryzuje się silnym powiązaniem z przyrodą.

Idea konkursu pozwala na otwarcie się na nowy horyzont. Tworząc projekt, musieliśmy wziąć pod uwagę inne warunki, wymagania i problemy kraju, w którym budynek miałby stanąć. Zależało nam również na stworzeniu miejsca, którego celem jest budowanie wspólnoty i tożsamości regionu – przekonuje  współtwórca Michał Pietrusiewicz.

źródło: ZUT

Fot. Wojciech Bigus/Sedina Studio
Dyskusja (0 komentarzy)