Aktualności
Konkursy
08 Marca
Opublikowano: 2024-03-08

Studencie, sprawdź się jako fact-checker!

„Co zrobić tam, gdzie doniosły fakt ginie w powodzi falsyfikatów, a głos prawdy zagłuszony zostaje niesamowitą wrzawą…?” – pytał Stanisław Lem w powieści „Głos Pana”. Odpowiedzi na to pytanie poszukają uczestnicy akademickiego konkursu fact-checkingowego DETEKTOR! Zgłoszenia przyjmowane są do końca marca.

Konkurs fact-checkingowy „DETEKTOR” organizowany jest od 2022 roku przez Instytut Mediów, Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Gdańskiego we współpracy z głównym partnerem – Stowarzyszeniem Demagog, pierwszą polską organizacją fact-checkingową. Poszukiwane są młode talenty w dziedzinie fact-checkingu. W tegorocznej puli nagród są staże dla studentów i wizyta studyjna w Brukseli!

W konkursie mogą wziąć udział wszyscy studenci I i II stopnia, niezależnie od kierunku. Wystarczy znaleźć dowolną fałszywą informację w sieci i dokonać jej kreatywnej weryfikacji w formie pracy tekstowej, graficznej, dźwiękowej lub innej. Uczestnicy sami decydują, czy będzie to artykuł, podcast, piosenka, infografika, plakat czy inna praca. Najważniejsze, by wynikała z niej weryfikacja!

Wszystkie prace należy przesyłać za pośrednictwem formularza do 31 marca. Komisja wybierze najlepsze prace, a 15 studentów zakwalifikuje się do etapu warsztatowego, podczas którego poznają praktyczne techniki
weryfikacji informacji. Wszyscy studenci, którzy wezmą udział w warsztatach, zmierzą się z 10 zadaniami finałowymi, których rozwiązanie stanowi potwierdzenie ich umiejętności weryfikacji fałszywych informacji w sieci. Ostatni etap zadecyduje o przyznaniu nagród:

  • I – płatny wakacyjny staż w Stowarzyszeniu Demagog + wizyta studyjna w Brukseli;
  • II – płatny wakacyjny staż w redakcji CyberDefence24;
  • III – wakacyjny staż w Projekcie Pulsar.

Wydarzeniu towarzyszy darmowy webinar, na którym będzie się można dowiedzieć więcej o fact-checkingu oraz konkursie „DETEKTOR”. Szczegółowe informacje na stronie internetowej konkursu.

MK

Dyskusja (0 komentarzy)