Studentka Politechniki Krakowskiej zajęła trzecie miejsce w konkursie „Architecture for Health Student Award 2024” zorganizowanym przez European Network Architecture for Health. Jej praca to koncepcja parku, który mógłby powstać wzdłuż znajdującej się na południu Sardynii rzeki Is Cungiaus.
W konkursie zmierzyli się ze sobą utalentowani młodzi architekci z całego świata. Zgłoszone przez nich projekty były niezwykle zróżnicowane, ale wszystkie nawiązywały do hasła architektura dla zdrowia. Dotyczyły szpitali czy budynków mieszkalnych dla osób ze specjalnymi potrzebami lub związanych ze zdrową urbanistyką, sportem i wellness. Trzecią nagrodę zdobyła Katarzyna Jamioł z Polski, absolwentka architektury, a obecnie studentka architektury krajobrazu na Politechnice Krakowskiej.
„La via dell’acqua” to projekt przestrzeni publicznej, który łączy w sobie podejście architektoniczne oraz krajobrazowe. Autorka przygotowała koncepcję parku, który mógłby powstać wzdłuż znajdującej się na południu Sardynii rzeki Is Cungiaus. Według niej mogłoby to być miejsce zachęcające do uprawiania sportu i to o każdej porze roku. W projekcie pojawia się bowiem schron klimatyczny inspirowany włoskimi grotami, w którym mieszkańcy mogliby ochłodzić się podczas fal upałów. Obiekt ten mógłby jednocześnie pełnić funkcję centrum edukacyjnego, a w okresach intensywnych opadów służyć jako zbiornik retencyjny. Obecnie rzeka Is Cungiaus jest wprowadzona w regularne koryto, ale w projekcie Katarzyny Jamioł zostaje poddana renaturalizacji, a otaczające ją nieużytki i dzikie wysypisko śmieci zostają przekształcone w tętniące życiem siedliska rodzimej dzikiej fauny i flory.
Projekt porusza problematykę zmian klimatycznych i związanych z nimi fal upałów oraz ich skutków zdrowotnych dla ludności miejskiej. Porusza w ten sposób bardzo ważny i aktualny problem. Jury uważa propozycję projektu, renaturyzacji koryta rzeki, a także stworzenie chłodnych zakątków w okresach dużych upałów, które można wykorzystać jako retencję wody w chłodniejszych porach roku, jako kreatywną odpowiedź na ten problem. Koncepcja jest również bardzo przekonująca pod względem graficznym i projektowym – czytamy w oświadczeniu jury.
To kolejne z wyróżnień przyznanych Katarzynie Jamioł za przygotowaną przez nią pracę magisterską. Wcześniej została wyróżniona w międzynarodowym konkursie „Architecture Thesis Award 2024”.
Organizatorem konkursu „Architecture for Health Student Award 2024” jest European Network Architecture for Health. To organizacja non-profit współpracująca z siecią uczelni, instytucji badawczych i indywidualnych specjalistów działających w obszarach architektury, urbanistyki i zdrowia.
źródło: PK