Aktualności
Konkursy
18 Września
Autorka: Katarzyna Jamioł
Opublikowano: 2023-09-18

Studentka PK wyróżniona w międzynarodowym konkursie

Studentka Politechniki Krakowskiej otrzymała wyróżnienie w międzynarodowym konkursie „ArchiDots – Award for Excelence in Architectural Design 2023”. Jej projekt nawiązuje do zabytkowego zespołu dworsko-parkowego Kossakówka.

Inicjatywa ArchiDots skierowana jest do studentów i ma inspirować ich do stworzenia architektury. Nagrody przyznawane są w kilku kategoriach: Freshman Category, Sophomore Category, Junior Category i Senior Category. Wśród laureatów tegorocznej edycji są utalentowane osoby z Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych, Kanady, Niemiec, Brazylii, Indii czy Izraela. W tym gronie jedyną osobą z Polski jest Katarzyna Jamioł, studentka architektury krajobrazu i architektury na Politechnice Krakowskiej.

Jej „Kossak Square” uplasował się na II miejscu w kategorii Sophomore. Nawiązuje do zabytkowego zespołu dworsko-parkowego Kossakówka, usytuowanego przy placu Juliusza Kossaka 4 w Krakowie. Neogotycki dworek został w 1869 roku zakupiony przez Juliusza Kossaka i przez dziesięciolecia należał do tej rodziny. W 1960 r. dworek został wpisany do rejestru zabytków, wyremontowano go, lecz w latach osiemdziesiątych XX w. zaczął podupadać. Kossakówka od końca 2019 r. należy do Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK. W swoich pomysłach na rewitalizację tego szczególnego miejsca, studentka Politechniki Krakowskiej zwróciła uwagę m.in. na potrzebę zadbania o udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami, zapewnienia ławek, a także stolików w budynku i na zewnątrz wraz z przestrzenią kawiarnianą, zapewnienia bezpiecznych przejść dla pieszych przez ul. Zwierzyniecką, a także utworzenia przestrzeni parkowej, której elementy będą nawiązywać do obrazów Juliusza Kossaka.

Katarzyna Jamioł jest studentką dwóch kierunków – architektury krajobrazu i architektury. Aktywnie działa w Kole Naukowym Krajobrazy „Landscapes”. Była w zespole nagrodzonym w konkursie „Hrubieszowski dom i ogród z klimatem”. Wniosła również istotny wkład w opracowanie międzynarodowej wystawy IFLA Europe 2022 Reconsidering Nature.

MK, źródło: PK

Dyskusja (0 komentarzy)