Aktualności
Konkursy
28 Grudnia
Źródło: Fundacja Medicover
Opublikowano: 2022-12-28

Studentka UJ CM z Nagrodą Pielęgniarską Królowej Sylwii

Dominika Rachwał, studentka Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum, zwyciężyła w polskiej edycji konkursu Queen Silvia Nursing Award. Doceniono jej pomysł mający na celu zaktywizowanie pacjentów z demencją.

Queen Silvia Nursing Award to stypendium skierowane wyłącznie do studentek i studentów pielęgniarstwa oraz osób będących w trakcie specjalizacji pielęgniarskiej. Celem jest zachęcanie ich do poszukiwania innowacyjnych pomysłów, które mogą pomóc w rozwiązaniu najpilniejszych problemów zdrowotnych polskiego społeczeństwa. W dotychczasowych sześciu edycjach wzięło udział ponad 800 uczestników, którzy zgłosili około 1200 inicjatyw. W tegorocznej odsłonie konkursu triumfowała Dominika Rachwał z Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum. Na co dzień pracuje jako pielęgniarka w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie i jednocześnie kształci się na studiach pielęgniarskich II stopnia. Jej projekt pt. „Odkryj świat na nowo” ma na celu zaktywizowanie pacjentów z demencją.

Zakłada stworzenie polisensorycznych paneli z możliwością montowania ich na łóżkach pacjentów w szpitalu. Panele z tworzywa pozwalającego na dezynfekcję można byłoby dostosowywać do szerokości łóżka, również kąt nachylenia tablicy byłby regulowany. Dodatkowo panele posiadają wymienne moduły z różnymi fakturami, kolorami oraz elementami sensorycznymi, np. klawisze telefonu, sztućce, warzywa, owoce, kalendarz, liczby, litery. Pacjent dzięki temu rozwiązaniu mógłby stymulować umiejętności w zakresie czynności dnia codziennego.

Podczas studiów, jak i w trakcie codziennej pracy, spotykałam niejednokrotnie pacjentów z demencją. Zauważyłam, że często mają obniżony nastrój i deficyty w zakresie wykonywania codziennych czynności. Wprowadzenie paneli sensorycznych zarówno w ośrodkach opieki, jak i w szpitalach pomogłoby aktywizować chorych oraz stymulować wyuczone już czynności, jak np. korzystanie z telefonu za pomocą modułu z klawiszami telefonu – wyjaśnia laureatka.

Dodaje, że oprócz aktywizacji pacjentów, zadaniem modułów jest redukcja negatywnych emocji, wyciszenie, a także zagospodarowanie wolnego czasu w szpitalu, poza godzinami realizacji świadczeń zdrowotnych, w tym badań
diagnostycznych.

Członkowie Komisji Konkursowej zwrócili uwagę na indywidualne podejście do każdego pacjenta, poprzez stosowanie wymiennych modułów paneli. Ta propozycja to przeniesienie elementów metody
terapii polisensorycznej, która jest powszechnie stosowana w pracy z pacjentami przewlekle chorymi,
starszymi i cierpiącymi na demencję, w warunki szpitalne. Z definicji innowacji wynika, że usprawnienie
metody, która już istnieje, też jest innowacją – przekonuje dr n. med. Ewa Kądalska, krajowa konsultant ds. pielęgniarstwa geriatrycznego.

W nagrodę Dominika Rachwał otrzyma stypendium w wysokości 6 tys. euro oraz dyplom od Jej Królewskiej Mości Królowej Szwecji Sylwii. Będzie też miała możliwość odbycia stażu, którego celem jest międzynarodowa wymiana doświadczeń w zakresie opieki pielęgniarskiej, w szczególności nad osobami starszymi i cierpiącymi na demencję. Uroczystą ceremonię rozdania nagród zaplanowano w przyszłym roku w Sztokholmie.

Konkurs Queen Silvia Nursing Award ma charakter międzynarodowy i równolegle jego edycje odbywają się w Szwecji, Finlandii, Niemczech, na Litwie, na Uniwersytecie Waszyngtońskim w USA oraz w Brazylii. Nagroda ma na celu uhonorowanie osób, które swoimi pomysłami podnoszą prestiż zawodu pielęgniarki/pielęgniarza oraz stwarzają warunki dla trwałych, pozytywnych zmian w opiece zdrowotnej. Nagroda została ustanowiona w 2013 roku przez organizację Swedish Care International jako urodzinowy prezent dla Jej Królewskiej Mości Królowej Sylwii. Wyniki ogłaszane są co roku 23 grudnia, w dniu urodzin królowej.

Organizatorem QSNA w Polsce jest Fundacja Medicover. Honorowy patronat objął Minister Zdrowia oraz Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych.

MK, źródło: Medicover

Dyskusja (0 komentarzy)